„Je tam stavební jímka z bílých pytlů naplněných nějakým materiálem a ta se zaplavila,“ uvedl mluvčí. Nyní se podle něj musí počkat, než opadne voda. „Je to však něco, s čím se při podobných stavbách počítá, stavební jímky mají jistou kapacitu. Nemůžeme stavět tak, že by je vysoký průtok nebo povodeň nezaplavila," dodal.

Stavbaři začali s pracemi na rekonstrukci historického Staroměstského jezu na Vltavě na začátku dubna. V tendru zvítězila firma Metrostav. Rekonstrukce by měla stát 112 milionů korun, potrvá do jara roku 2024. Podle mluvčího rekonstrukce nenaruší případnou plavbu po řece, práce budou dělníci dělat po etapách, aby plavební dráha zůstala prostupná.

Historický jez je památkově chráněný. Povodí již dříve uvedlo, že závěry prohlídek jezu odhalily závažné závady v jeho konstrukci, ničí se dřevěná roštová konstrukce. Oprava z konce 60. let minulého století sice jez stabilizovala, historický objekt ale na druhou stranu poškodila náhradou kamenných desek za beton. Rekonstrukce navrací jez do původní podoby. Obnoví se tak dubová roštová konstrukce, ve které bude kamenná výplň z velkých žulových kamenů.

Staroměstský jez se na řece nachází nejméně od 13. století. Jeho tradičním účelem bylo podle podniku vzdutí vody pro pohon mlýnů a vodárenské využití. Šlo o osm Staroměstských mlýnů a Staroměstskou vodárenskou věž, na malostranském břehu pak o mlýn sv. Jiří (později Sovovy mlýny) a tři mlýny na Čertovce.

Kvůli zvýšené hladině Vltavy byly od pátečního večera do pondělního poledne zavřené náplavky. Otevřela se také protipovodňová vrata na Čertovce. První povodňový stupeň byl v pražské Chuchli vyhlášený minulý týden v noci z pátku na sobotu.

Video
Video se připravuje ...

Auto sjelo v centru Prahy do Vltavy, řidič zůstal uvnitř CNC - Václav Burian

Fotogalerie
6 fotografií