Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 9°C

Pandemie zdecimovala neúplné rodiny. Často nemají na maso či ovoce a odkládají zdravotní péči

Autor: Pavlína Horáková - 
26. března 2021
05:30

Polovina samoživitelů a samoživitelek má měsíční čistý příjem do 20 tisíc korun, pětina dokonce pouze do 12.500 korun, tedy pod minimální mzdou. Vyplývá to z průzkumu, který byl  vypracován neziskovým ústavem  STEM ve spolupráci s Klubem svobodných matek na začátku tohoto roku. Polovina rodičů samoživitelů si během posledního roku musela vzít půjčku, třetina odložila placenou zdravotní péči. Nedostatečné finanční prostředky na kvalitní stravu, bydlení nebo na oblečení řeší většina z nich. Jak pandemie drtí neúplné rodiny v Česku, bylo tématem čtvrtečního Epicentra.

Nízké příjmy jsou jen jedním z úhlů pohledu na problematiku samoživitelů. Dalším jsou úspory, ke kterým jsou neúplné rodiny zatlačeni nepříznivými okolnostmi osudu. „Jedna třetina rodičů musí šetřit tak, že nemají finance na to, aby kupovali dětem ovoce, zeleninu, maso,…ale stejně tak museli i odkládat placenou zdravotní péči,“ uvedla ředitelka Klubu svobodných matek a vysvětlila blíže: „U dětí stačí, aby vaše dítě potřebovalo brýle, anebo když vám zubař oznámí, že potřebuje rovnátka. To je to, co to dítě potřebuje, ale pojišťovna to plně nehradí.“

Video  Epicentrum - svobodné matky  - Blesk
Video se připravuje ...

Za nejvíce alarmující považuje Pavlousková růst míry zadluženosti samoživitelů během pandemie: „Polovina těch rodičů se musela zadlužit a půlka z nich dneska už má zásadní problém ty půjčky splácet. Což je totální průšvih, protože se pak logicky rozjede ta dluhová spirála a oni půjdou do exekucí a ta daň za covid bude strašně vysoká a dlouhá.“

Česká republika se v problematice neúplných rodin za poslední dobu posunula výrazně dopředu a to i vzhledem ke vzniku dalších neziskových ale i soukromých organizací. Kromě Klubu svobodných matek, je tu také projekt Fandi mamám, Vaše výživné a v neposlední řadě enormní snaha novinářky a moderátorky Nory Fridrichové, která dokázala sehnat na nákupy pro samoživitele miliony korun, spoustě dětí pomohla zajistit počítače na distanční výuku a v současné době spustila charitativní šatník pro samoživitele a jejich děti. 

Nejste sami

Přesto je však toto téma stále opředeno různými mýty a negativními předsudky lidí jako například: může si za to sama, špatně si vybrala nebo je neschopná. Druhý host Epicentra, mladá maminka samoživitelka Ekaterini Moisidu upřímně popsala, jak se do situace svobodné maminky dostala a přiznala i to, že se se sama styděla říci si o pomoc: „Jsem maminka samoživitelka, která nemá od partnera ani alimenty. Tatínek miminka není v rodném listě, z obavy únosu a podobně. On je Angličan žijící v Anglii a po dobu mého těhotenství tam byly samé výhružky a já se proto musela vrátit domů do Česka,“ popsala náročné období před porodem. Hybným momentem pro ni bylo, když neměla na zaplacení nájmu a pod vlivem přátel se rozhodla požádat o pomoc.

Obě dámy zdůraznily, že do situace rodiče samoživitele, se může dostat kdokoliv a to nejen rozvodem, ale také ovdověním a ta hranice může být křehčí, něž si kdokoliv z nás může uvědomovat.  Ženám ale i mužům, kteří se momentálně cítí na hraně ať už svých finačních či psychických schopností, obě dámy vzkazují: „Nezoufejte, nejste sami a nebojte se si říci o pomoc! “

Video se připravuje ...
Další videa