Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Očkování lidí nad 80 let sníží počet úmrtí o polovinu, tvrdí experti. Odmítají odklad druhé dávky

Autor: ČTK - 
1. února 2021
13:04

Naočkování lidí nad 80 let sníží o polovinu počet úmrtí na covid-19 a podobně klesne i počet vážných případů. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) lze interval mezi první a druhou dávkou vakcíny prodloužit až na 42 dní, Evropská léková agentura (EMA) ale nabádá k opatrnosti. Čím méně dávek vakcíny je k dispozici, tím je ale efekt odsunutí druhé dávky na úmrtích a vážných průbězích větší. V tiskové zprávě na webu o tom dnes informovalo Centrum pro modelování společenských a biologických procesů BISOP.

Autoři článku z BISOP, Eva Blechová, Pavel Hroboň a Jan Trnka, upozornili na to, že účinnost vakcíny po první dávce je třeba posuzovat až nejdříve dva týdny po její aplikaci. „Často je u vakcíny Pfizer uváděno číslo 52 procent. To ale ukazuje účinnost mezi prvním a 21. dnem po očkování. Nikdo soudný nemůže čekat, že vakcína bude chránit hned první den po její aplikaci,“ uvedli.

Podle dat z klinického hodnocení je účinnost první dávky patnáctý až jednadvacátý den po aplikaci 89 procent. Pro další vakcínu Moderna je účinnost od 15. dne po aplikaci vyšší než 90 procent.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedla, že doporučuje podání druhé dávky 21 dní po první. Prodloužení až do 42 dnů nezakazuje, ale nabádá k opatrnosti. „Je nutné dbát zvýšené opatrnosti při zvažování širšího dávkovacího intervalu, obzvlášť mimo interval 19 až 42 dnů po první dávce, protože riziko poklesu účinnosti vakcíny se zvyšuje s oddálením druhé dávky vakcíny,“ uvedlo centrum.

Zdravotníci v Česku dosud podali téměř 269 000 dávek vakcíny proti covidu. Zhruba 37 200 lidí už dostalo obě potřebné dávky očkování. První dávku dostalo do konce ledna 77 214 lidí starších 80 let. K očkování se registrovalo přes 200 000 lidí této věkové kategorie, tedy téměř polovina.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko do konce ledna obdrželo 372 765 dávek vakcíny proti covidu-19, naprostou většinu od společností Pfizer/BioNTech. V lednu dodal 8400 dávek také výrobce Moderna, druhá část lednové dodávky se distribuuje od dnešního dne. Koncem příštího týdne firma dodá dalších 24 000 dávek.

Video  „Virus nemá hodinky, může vás infikovat během sekund,“ imunolog o mýtech a v čem mu Babiš nevěřil.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

MAMKA2316 ( 1. února 2021 15:00 )

Očkovat se nenechám !!!!Pak vezmete jejich část a oslabíte je… dělá se to různými způsoby. Pak je lidem píchnete, a jejich vlastní imunita uvidí ten oslabený patogen a pak na něj zareaguje dostatečně tak, že se zapíše do jejich imunologické paměti. Jak pak příště přijdou do kontaktu s tím patogenem, jejich imunita si ho pamatuje a teoreticky lépe na něj zareaguje. To dělá vaše tělo, když onemocní. Teď vakcíny stranou… onemocníte virem, získáte většinou dokonalou celoživotní imunitu a je po všem. Ale jak je tato vakcína jiná? V této vakcíně vám nedávají patogen nebo část patogenu nebo malou část s adjuvansem, což je chemikálie, která více stimuluje vaši imunitu.

Programují mRNA, a mRNA je jako DNA, ale jde o messenger RNA, tvoří to proteiny v těle. Je to jako počítačový čip, který vložíte do 3D tiskárny, a pak mu řeknete, co chcete, aby vytvořil, a on to vytiskne. Tato technologie existuje… no a tato vakcína je biologickým ekvivalentem. Vytvořím nějakou mRNA a ta vašemu tělu říká, aby něco produkovala. No… v tomto případě udělali to, aby kousek této mRNA v každé buňce vašeho těla tvořil ten spike protein nebo alespoň jeho část. Ten spike protein… v podstatě si ve svém těle tvoříte patogen.

Jestli se Vám líbí překlady, zvažte přispění na jejich tvorbu, děkuji.


Tady to začíná být docela nejasné, jak moc toho proteinu se ve skutečnosti tvoří, a nedaří se mi najít na to odpověď, ale jsem si jistá, že to někdo ví. Dochází k tomu, že… a tohle je problém. A povím vám, co se stalo během studiích se zvířaty. Vím o čtyřech různých vakcínách a třech studiích se zvířaty… s fretkami, s kočkami… takže fretky a kočky, a pak ještě někdo.

Po epidemii SARS začali testovat kočky… po epidemii MERS… což jsou vše koronaviry, které jsou smrtelnější. Po MERSu testovali na fretkách. Došlo k tomu, že všechna zvířata zemřela. Nebylo to nepatrné… ale nezemřely na vakcínu. Zemřely na tzv. imunitní zesílení nebo protilátkově vyvolané zesílení. Teda protilátkově závislé zesílení… Doš

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa