Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Situace je nezvladatelná, tvrdí šéf vlekařů a zmínil krachy. Co říká na Havlíčkovy kompenzace?

Autor: Miroslav Tomko - 
7. ledna 2021
22:11

Vláda se na čtvrtečním jednání rozhodla nepodpořit návrh vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) otevřít skiareály. „Rádi bychom otevřeli co nejdříve. Máme v podstatě jen tři měsíce na získání tržeb pro prokrytí celé sezony," říká v rozhovoru pro Blesk zprávy předseda Asociace horských středistek Libor Knot. Havlíček teď chystá pro vlekaře kompenzace, jak budou vypadat, ale zatím úplně jasné není.

Nakolik jste věřili, že vláda rozhodne od soboty 9. ledna otevřít skiareály tak, jak o to usiloval vicepremiér Havlíček (za ANO)?

„Jsme rádi za jeho podporu spuštění lanovek, protože si pořád myslíme, že za určitých okolností je provoz možný. Vzorem nám je Rakousko, kde je tvrdý lockdown.“

Jaká opatření jste tedy po vzoru Rakouska doporučovali zavést v případě provozu?

„Zajištění dodržování rozestupů a přísný management front - ty jsme schopní aplikovat za pomocí přítomných zaměstnanců. Domlouvali jsme i možnost prodeje respirátorů FFP2 v areálu, jejichž účinnost je v tomto případě na posouzení hygieniků. K tomu ale není momentálně prostor.“

Zvýšil se trend počtu nakažených se spuštěním lyžařské sezony v Rakousku?

„Máme informace o tom, že žádné ohnisko nákazy tam nevzniklo. Výdejní občerstvovací okénka tam nefungují a kontrolní systém nepovoluje restrikce návštěvníkům porušovat. Navíc klesla návštěvnost v porovnání s minulým rokem. Přes Vánoce bylo na svazích o 70% méně, za běžného provozu dokonce o 85%.“

Dnešní jednání s představiteli vlády, kterého jste se účastnil, dospělo k návrhům kompenzace na základě nákladů nebo počtu sedaček. Je to správná cesta?

„Na počet zaměstnanců to nemělo smysl. V drtivé většině případů jich máme nepoznatelně méně oproti standardnímu provozu. Změnu tedy považujeme za přínosnou. Ideálním příkladem je již zmiňované Rakousko. Tam kompenzace počítají na základě tržeb, což u nás není možné. Česká republika funguje na principu dílčích programů.“

Může být i pokrytí zbývajících nákladů pro lyžařská střediska devastační?

„Záleží na vládním nastavení kompenzací. Nedostatek peněz by se v budoucnu mohl řešit i úvěrem. Ten je ale cestou jen za předpokladu, že budou finance poskytnuté státem dostačující. Pokud ne, provozovatelé budou muset hledat spoluinvestory nebo je čeká bankrot. Není možné ustát 9 měsíců bez příjmů a disponovat financemi na mzdy, splátky leasingů, nájemné, apod. O možnostech konkrétní pomoci budeme i nadále jednat s ministerstvem průmyslu a obchodu i ministerstvem financí.“

Únor, kdy bývají skipasy nejdražší, je pro provozovatele nejziskovějším. Je tedy nějaké datum, ke kterému se upínáte a doufáte, že budete moct otevřít?

„Rádi bychom otevřeli co nejdříve. Každý den je klíčový. Máme v podstatě jen tři měsíce na získání tržeb pro pokrytí celé sezony. Ať už jsou to náklady nebo investice do inovací a oprav, které nebudou možné. Pokud jsou ale přeplněné nemocnice, musíme to umět vnímat a držet si palce, že se situace co nejdříve zlepší. Ta je totiž extrémní.“

Jak je to s pořízenými skipasy a jak jejich prodlužování nebo reklamace ovlivňují další možné tržby?

„Nebudou cizinci, školní zájezdy, nebudou fungovat hotely. My se už jen snažíme snižovat nedostatek peněz na náklady. O zisku se nedá vůbec mluvit. Skipasy jsou jen jednou z jejich složek.“

Přibližte, jak situace ve skiareálech vypadá? Museli jste například propouštět?

„Není koho. Nábor zaměstnanců byl pozastaven. Službu ale zákazníkovi musíme podat kvalitně v případě spuštění. Podstav je tedy nepřípustný. A opět opakuji, náklady jsou ovšem nezvládnutelné. Vlekaři jsou doma a pobírají běžné dávky pro občany, kterým pandemická situace neumožňuje pracovat.“

Je i nepřítomnost zaměstnanců na místě důvodem, proč jsou sjezdovky lidmi využívané jako sáňkařské dráhy?

„Určitě. Jeden člověk nemá šanci všechny uhlídat a už vůbec kontrolovat dodržování hygienických opatření. Na druhou stranu chápeme, že lidé chtějí do přírody.“

Tvrdý přístup má Německo - skiareály před nezvanými návštěvníky hlídá policie. Vicepremiér Havlíček (ANO) se touto cestou nevydal. Je to podle Vás chyba?

„Řešení podobných situacích má v kompetenci Policie ČR na základě oznámení. Sníh byl ale za poslední dobu skutečně jen technický, a proto doufáme, že to příroda vyřeší za nás. Nasněží a sáňkovat se bude jako obvykle na volně dostupných kopcích mimo naše areály. Ke snížení počtu lidí napomohl i konec vánočních svátků.“

Video  Skiareály zůstávají zavřené! Havlíček slíbil kompenzace, turistům sjezdovky nezavřou. Blatný řekl důvod zákazu  - Blesk Zprávy / ČTK
Video se připravuje ...

Slavnabru ( 8. ledna 2021 10:10 )

Vážení vlekaři, zapomeňte už na ty vaše vleky a přizpůsobte se laskavě situaci tak, jako to museli udělat jiní před vámi, kteří přišli z jakéhokoliv důvodu o práci. Nečekejte o návrat k původnímu normálu, raději si najděte jiné zaměstnání, teď jsou např. potřebné pomocné práce v nemocnicích, peníze lze vydělávat i jinak.

silen ( 8. ledna 2021 06:07 )

...když provozují vleky pět a více sezón, tak jsou všichni v klidu "ve vatě"! Stačí se jim mrknout na jejich majetek - snobské baráky, milionová auta, bankovní konta, rozmazlená děcka s mobily za desítky tisíc..., šmejdi! Že se nestydí, v téhle těžké době, loudit po státu nějaké kompenzace...!!!

jaaa-a-jaaa ( 8. ledna 2021 05:27 )

Jsou to starý plačky....

jajanene ( 8. ledna 2021 01:30 )

Vlekaři jsou ubrečený dě*ky, škoda s nima ztrácet čas. Jenom natažená ruka, dej, dej a nic víc.

offline ( 7. ledna 2021 23:44 )

Situace je nezvladatelná v nemocnicích a takoví nýmandi jako vlekaři můžou zavřít krám a jít tam pomáhat přebalovat, tahat a mýt pacienty. Nakazit se nemůžou, protože ve frontě na vlek nebo u okýnka na svařák se podle nich taky nemůže nikdo nakazit, tak ať už jsou tam!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa