Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

„Dopady viru na hudbu jsou děsivé.“ Slavný klavírista oslaví 90 let a postrádá koncerty

Autor: ČTK - 
4. ledna 2021
10:10

Světoznámý britsko-rakouský klavírista Alfred Brendel má starosti o hudební branži. „Důsledky koronavirové pandemie jsou děsivé,“ řekl před svými úterními 90. narozeninami rodák z moravské Loučné nad Desnou agentuře DPA.

„Dopady viru na koncertní život, operní domy, orchestry, sbory a sdružení komorní hudby a na jednotlivé hudebníky jsou děsivé,“ řekl pianista, který se proslavil zejména svými interpretacemi Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena nebo Franze Schuberta.

Sám klavírista žijící v Londýně se z koncertních pódií stáhl v roce 2008, ale o hudbu se stále intenzivně zajímá. Před pandemií rád ve svém domě přijímal muzikanty. „Když jsem chodil na koncerty, tak pro potěšení z poslechu nové hudby,“ řekl Brendel, který je podle DPA považován za jednoho z nejvýznamnějších umělců 20. a 21. století.

V dobách koronavirové pandemie se Brendel musí spokojit se záznamy hudby. „Během dobrovolné izolace jsem s velkou vděčností v televizi sledoval operní představení Metropolitní opery, berlínské Komické opery, ze Salcburku, z Glyndebourne a z Covent Garden,“ řekl Brendel.

„Vždyť jsem sám nahrál mnoho desek a zůstávám tak prostřednictvím nahrávek ve spojení s velkými starými hudebníky,“ pokračuje Brendel, kterému prý ale stejně něco chybí. „Samozřejmě všichni přesto toužíme po tělesnosti koncertu, po tom být u toho, být uvnitř, dýchat stejný vzduch, spoluprožívat riziko i úspěch,“ popisuje své pocity klavírista a také autor řady esejů a odborných textů, který se však věnuje i poezii nebo výtvarnému umění.

Jeden konkrétní vrchol své dlouhé kariéry vyzdvihnout nechce. „Jsem vděčný za to, že jsem se dokázal 60 let bez podpory rozvíjet,“ říká Brendel a vysvětluje: „Nebyl jsem žádné zázračné dítě, ani jsem nemusel vytrpět příliš ranou senzační kariéru.“

„Moji rodiče nebyli muzikální,“ zavzpomínal hudebník, „ale v domě bylo křídlo a dostával jsem hodiny klavíru, jak se patří pro měšťáckou rodinu.“

Video  Ekonom Kovanda řekl, jak to bude s krizí v roce 2021. A letušky poslal na pole sbírat brambory.  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Rodina, která žila nějaký čas v Jugoslávii, se krátce po 2. světové válce přestěhovala do Rakouska, kde Brendelova kariéra začala naplno. „Od svých 17 až do 77 let jsem koncertoval,“ shrnuje umělec, který si světové renomé získal v 50. letech minulého století.

V 70. letech se přestěhoval z Vídně do Londýna, neboť rakouská metropole podle něj byla tehdy provinční a on toužil po „velkém živoucím městě“.

„A vkládal jsem velké naděje do Velké Británie, která už nebyla tak velká, uvnitř Evropského společenství. Politický vývoj posledních let mě však zbavil iluzí,“ posteskl si klavírista s poukazem na brexit.

adeso ( 4. ledna 2021 11:15 )

hlavně je šílené, že na covid umřelo spousta tisíců lidí na celém světě. A tyhle samožerové jsou morálně v prd---i, protože je zajímají jejich sra...ky. Že se dědek nestydí

frantacizek ( 4. ledna 2021 10:47 )

umělci jsou vážně jedni z největších chudáků této doby a lidé by to takhle měli chápat, protože ne každý z nich může vykonávat každou práci - věkové důvody, profesní (prevence zranění) a bohužel na kvalifikované práce nemají tu kvalifikaci, čili se jich právě týkají jen ty manuální. Každý by se do té jejich situace měl vcítit

frantacizek ( 4. ledna 2021 10:45 )

o tomhle jsem se bavil s kolegou fyzikem, který má permici na ostravskou filharmonii, kterou téměř nevyužil, ale zdráhá se nějaké vratky peněz a ještě naopak chce koupit novou na tenhle rok, aby filharmonikům přispěl..genius s dobrým srdcem

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa