Do Karlových Varů jsme po všech těch zúženích a uzavírkách, které potkají motoristy na cestě z Prahy, dorazili poměrně unavení. Po vstupu za dveře řadového domu, v němž žije designérka a výtvarnice Lenka Sárová Malíská s rodinou, z nás však únava rychle spadla.

Novou energií nás nabila nejen káva podávaná stylově v modrobílém porcelánu, jehož je naše hostitelka autorkou, ale hlavně svěží světlý interiér plný umění. „Když jsem před 12 lety řešila, jak bude dům vypadat, měla jsem ve spodním patře barevný koncept v bílé, červené a šedé.“ Stěny jsou tedy v hlavním obytném prostoru bílé a podlaha šedá, červená je použita jen střídmě, na pracovní desce kuchyňské linky. „Ač je dům zděný, strop tady máme betonový, takže měl tuto barevnost dokreslit,“ vysvětluje majitelka. „Jenže, když nám sem spouštěli betonové schodiště jeřábem, foukal vítr a kus toho stropu se urazil. Proto máme bílou i na stropě,“ dodává.

Po vystudování Střední průmyslové školy keramické v Karlových Varech a Fakulty užitého umění a designu na UJEP v Ústí nad Labem pracovala Lenka Sárová Malíská nějakou dobu jako interiérová designérka. Proto je celý koncept tohoto řadového domku dílem jejím a jejího manžela, stavaře. „Vnitřní členění jsme dělali společně, on vymyslel rozvody a další technické věci jako je tepelné čerpadlo země/voda, já jsem zase navrhla řešení nábytku, schodiště, usazení krbu a také z každého patra shoz prádla. To jsem ještě ani nevěděla, že budeme mít dva syny, takže to bude velmi praktické,“ směje se designérka.

Stavba celého bloku domků, z nichž Sárových je ten první, s největší zahradou a jediný podsklepený, trvala 14 měsíců. A jak už to bývá, neobešla se úplně bez problémů. „Teklo nám sem balkonem, kde bylo špatné oplechování,“ vypočítává majitelka. A potíže byly i s laminátovou podlahou, která je v hlavní obytné místnosti. „Tu jsme reklamovali dokonce dvakrát,“ vzpomíná Lenka Sárová Malíská. „Máme podlahové topení, takže podlaha pracuje. Navíc dostává docela zabrat. Chodí tu psi a já mám ráda, když je v létě otevřeno na zahradu. Každý den sice kvůli tomu musím pustit robotický vysavač, ale těší mě, že se v domě žije.“

Po točitém schodišti se dostáváme do patra. Svůj pokoj tu mají kluci, kterým je dnes 5 a 8 let, a je laděný do námořnické modro-bílé kombinace. Jejich otec je totiž vášnivý jachtař a oni po něm tuto lásku podědili. Vedle toho, že kluci milují lodě a vodu, jsou také nadšení zahradníci. „Ale protože máme tři psy, není na zahradě snadné něco pěstovat, všechno očurají. Proto jsme klukům udělali vyvýšené záhony, kde mohou pěstovat mrkev, ředkvičky a hrášek. Rajčata pak mají na balkoně, který se jinak příliš nevyužívá.“

Vedle dětského pokoje je ložnice rodičů, kterou za rok čeká kompletní rekonstrukce. Jak bude vypadat? „Postel bych chtěla posunout do středu. Už opravdu není potřeba místo na dětskou postýlku. A vyměnit chceme i skříně. Na stěnu se chystám udělat vlastní malovanou tapetu a od toho se bude odvíjet nábytek.“

Každá ložnice má svou šatnu, nechybí tu ani další koupelna a pokoj pro hosty. „Tady ubytováváme babičky, když hlídají,“ ukazuje nám majitelka a nakonec nás vede po schodech až dolů do svého vlastního království.

Ve sklepním showroomu si konečně můžeme plně vychutnat různé podoby jejího umění. Vedle keramických hrnků, talířů, váz a samozřejmě i karlovarských pítek, tu na stěnách visí velkoformátové abstraktní malby a ve vitríně jsou vystaveny jemné porcelánové šperky. Každý si tu tedy najde to své. „Občas se sem chodí zákazníci kouknout, ale hlavně prodávám ve Varech v městské galerii přímo v centru a samozřejmě na e-shopu,“ uvádí designérka na závěr

A pokud jsme vás na její tvorbu nalákali, koukněte na stránky maliska.cz.

Fotogalerie
10 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana červencového vydání magazínu Blesk Bydlení
Autor: archiv Blesk Bydlení