„Kostel již léta slouží jako významný kulturní stánek a Praha do něj již v minulosti investovala značné prostředky v rámci údržby. Jsem rád, že takto významný objekt směřuje do vlastnictví hlavního města, a to z toho důvodu, že bude zachováno jeho kulturní a společenské poslání, aby ho nepotkal stejný osud jako kostel svatého Michala, kde byl jeden čas klub a nevěstinec,“ uvedl pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09).

Kostel sv. Michala, který stojí kousek od Staroměstského náměstí, byl jako zchátralý v roce 1984 převeden na Národní knihovnu, která pro něj nenašla využití. V 90. letech se ho pokoušela neúspěšně prodat, pak ho pronajala. V roce 2005 ho prodala kontroverznímu nájemci za 46 milionů korun.

Původní cena kostela sv. Šimona a Judy byla 125 milionů korun. Městu po dlouhých jednáních dohodlo slevu. Podle dokumentu, který radní schválili, koupi kostela městu nabídl vlastník. Magistrát podle smlouvy platné od 1. ledna 2016 do 31. prosince 2020 platí roční nájemné 800 000 korun. Pokud by se v budoucnu Praha chtěla kostela zbavit, předkupní právo bude mít zmíněný církevní řád.

Kritika opozice

Nákup kostela kritizoval opoziční zastupitel Ivan Pilný (ANO). „Myslím, že tohle to jsou věci, které by se daly odložit do doby, kdy budeme vědět, co si můžeme dovolit. Odložení o pár měsíců by tomu neuškodilo. Já bych byl rád, kdybychom tato rozhodnutí odložili,“ řekl Pilný. Peníze by podle něj měla Praha dát například na dorovnání platů učitelů.

Chabr s ním nesouhlasil, neboť se prý jedná o peníze ve schválené rozpočtové kapitole na nákupy pozemků. „Nákup kostela by pak měl být zaplacen z výplaty dividend z Obecního domu,“ řekl Chabr.

Kostel zasvěcený svatému Šimonu Kananejskému a apoštolu Judovi byl postaven v 17. století na místě gotického kostela. Barokní památka byla součástí špitálu milosrdných bratří. Kostel je na základě smlouvy dlouhodobě ve správě Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK.