Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Nové varování před mýty o koronaviru: Kravská moč, sýr, banány ani vodka nepomohou

Autor: ČTK - 
2. května 2020
15:20

Stejně jako koronavirus se světem šíří i široká škála falešných medicín a pseudoléků, které mají údajně léčit - anebo alespoň ochránit před nákazou, napsal zpravodajský server Worldcrunch. Sociální sítě jsou podobnými radami doslova zaplavené do té míry, že Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala nové varování před podobnými mýty. Propagované prostředky se sice liší v závislosti na místě, kultuře a tradici, ale bez ohledu na to, kde žijete - tyto falešné léky vám nepomohou.

Francouzský sýr

Široce sdílené tvrzení na facebooku ujišťuje, že to byla právě plíseň štětičkovec roquefortský (Penicillium roqueforti), jež se používá k výrobě slavného francouzského sýra roquefort, kterou profesor Didier Raoult využil při tvorbě léku chlorochin a testoval v boji proti koronaviru.

Samotný autor facebookového příspěvku později přiznal, že se jednalo o „stoprocentní kachnu“, kterou se snažil „vnést trochu humoru do této náročné doby“ - a také propagovat roquefort.

Banány

Video s názvem: „Sněz jeden banán denně, zažene koronavirus zaručeně“, kolovalo po internetu a odvolávalo se na údajnou zprávu propagující banány jako způsob, jak zlepšit imunitní systém díky obsahu vitamínu B6 v tomto tropickém ovoci.

Nakonec se ukázalo, že video spojilo dohromady dvě zprávy - jednu z australského televizního kanálu a druhou z listu The Wall Street Journal, která se ovšem ani v náznaku nezmiňovala o banánech.

Kravská moč

V Indii zorganizovala skupina hinduistických aktivistů párty, na níž se pila kravská moč ve snaze zahnat koronavirus. Pro hinduisty jsou krávy posvátné a někteří věří, že jejich moč nazývaná „gomutra“ má léčivé schopnosti.

Česnek

Patří asi mezi nejčastěji zmiňované zdravotní tipy, které kolují internetem, a to navzdory skutečnosti, že neexistují žádné důkazy, že by konzumace syrového česneku chránila před koronavirem.

Přesto tento mýtus přetrvává. List South China Morning Post informoval o případu ženy, která snědla asi kilogram a půl česneku a skončila v nemocnici s hrdlem popáleným tak, že nemohla mluvit.

Vodka nebo bylinný nápoj

Zatímco běloruský prezident Alexandr Lukašenko povzbuzuje obyvatele své země, aby v rámci boje proti koronaviru pili vodku, madagaskarský prezident Andry Rajoelina uvedl na trh vlastní bylinný čaj nazvaný Covid-Organics, který podle něj nákazu virem léčí. Prodávat se má v supermarketech i lékárnách, a povinně ho budou pít žáci po návratu do školy.

Video  Čína koronavirus tajila a musí nést odpovědnost, míní advokát Rozehnal. A co odškodnění?  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

nakobyl ( 2. května 2020 16:19 )

Nu vodka přímo asi ne,ale když se podívám na statistiku Slovenska, tak pálenka v tom určitě hraje příznivou roli. Vzpomínám na časy studia v Žilině, kdy v obchodech neexistovala půllitrovka kořaly. To nikdo ani nepožadoval, jen litr,

Lucio1 ( 2. května 2020 15:30 )

Rozhodně je lepší vodka jako desinfekce než savo do žíly., pokud si můžu vybrat..

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa