Instalace se zúčastnil sám Novotný, podle kterého budou po dnešku práce hotové. Starosta uvedl, že uměleckou instalaci v podobě třímetrového kovového stožáru s drobnou plastikou na vrcholu radnice získala od "významného, ale neznámého autora". Plastika zhruba velikosti dlaně zobrazuje sovětský tank, na kterém leží německá vojenská helma.

Na pamětní desce je vyryt citát z knihy Souostroví gulag Alexandra Solženicyna „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ Další krátký text pak připomíná Pražské povstání a 300 vlasovců, kteří při něm padli.

Rozhodla ruská televize

Novotný řekl, že pamětní deska stála 153.000 korun a úřad na ni vypsal poptávkové řízení. Město zdarma zajistilo napojení na kamerový systém. Celkem se tak podle starosty náklady na památník vešly do 200.000 korun. Doplnil, že radnice již dříve restaurovala pamětní desku za oběti druhé světové války a umístila novou, která je věnována padlým v té první.

Starosta dále řekl, že proti původnímu plánu se změnilo umístění památníku, který měl původně být na spojnici ulic Smíchovská a Jáchymovská. Roli v přesunu podle starosty hrál reportér ruské televize, který si pro reportáž vybral právě místo na náměstí, o kterém tvrdil, že bylo pro památník vybráno. Zastupitelé následně schválili, že tomu tak skutečně bude. „O umístění památníku tak vlastně rozhodla ruská televize,“ řekl Novotný.

Ruská odveta

Plán řeporyjské radnice vyvolal dříve nesouhlasnou reakci ruské ambasády, která pomník vlasovcům označila za porušení mezinárodních závazků České republiky vyplývajících z úmluvy o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Ruská diplomacie označila nápad na pomník za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu.

Policejní ochrana

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) tento týden v televizi Prima řekl, že on, Novotný a pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) mají policejní ochranu kvůli Rusovi, který je má za úkol zlikvidovat. Všichni tři politici čelili v posledních týdnech kritice Ruska kvůli krokům, které učinily jejich úřady. V případě Koláře šlo o odstranění sochy maršála Ivana Koněva, pražský magistrát pak schválil přejmenování náměstí Pod Kaštany, na kterém sídlí ruské velvyslanectví v Praze, na náměstí Borise Němcova. Rusko existenci vyslaného vraha popřelo.

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády. S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům. Velitel jedné z divizí vlasovců Sergej Buňačenko vydal 6. května 1945 v Řeporyjích rozkaz, po kterém vlasovci přišli na pomoc protinacistickému Pražskému povstání.

Fotogalerie
56 fotografií