U hasičů je od roku 1988, tehdy nastoupil jako hasič do podniku Spolana v Neratovicích, později se přesunul k hasičům do Libereckého kraje a od roku 2015 zastával funkci ředitele hasičů v Praze. Má za sebou několik zahraničních misí, z toho jednu v Afghánistánu. 

Roman Hlinovský je také nositelem medaile HZS Za statečnost, kterou obdržel za mimořádné nasazení při řešení úniků nebezpečných látek v areálu podniku Spolana při povodních v roce 2002.V roce 2010 mu byla udělena Medaile Za zásluhy III. stupně za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.

Teď ale přišla nečekaná zpráva. Generální ředitel hasičského záchranného sboru Drahoslav Ryba chce podle informací Blesk.cz šéfa pražských hasičů odvolat, nahradit ho má dosavadní ředitel hasičů Libereckého kraje Luděk Prudil. Rybův záměr posvětil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Mám plnou důvěru v generála Rybu a za jeho rozhodnutími stojím,“ napsal Deníku N. Důvody svého nedobrovolného odchodu popsal Hlinovský v rozhovoru pro Blesk.cz.

Znáte důvod svého odvolání?

„Platí, že generální ředitel (Drahoslav Ryba, pozn. red.) by měl mít právo vybrat si partnera na úrovni krajského ředitelství, se kterým chce pracovat. V tuto chvíli si zkrátka vybral někoho jiného než mě. Jsem tady pět let (v čele Hasičského záchranného sboru Praha, pozn. red.), něco se mi povedlo, ale něco ne, jsem normální člověk, který občas něco podělá. Přišel jsem do Prahy, kde se podle mého názoru hasičský sbor vyvíjel hodně izolovaně od ostatních krajů, a mým úkolem bylo srovnat to na nějakou normální úroveň. Kromě toho, že mám kolegy, kteří vědí, že někam směřujeme, mám také kolegy, kterým se to úplně nelíbí. No a oni pak píšou anonymy mému šéfovi. Fakt je, že jestli se generální ředitel zastává anonymních dopisů, tak je i pod palbou negativních informací. Takže předpokládám, že právě proto by rád někoho, na koho anonymy chodit nebudou.“ 

Takže se vás podle vás chtějí někteří kolegové zbavit?

„Jo, určitě, jednoznačně. Já jsem vyčistil některá pracovní místa, zrušil jsem některé nevýhodné smlouvy, které měl sbor historicky uzavřené, změnil jsem chod a nastavil jiný systém výcviku, nastavil jsem i jiné kontroly akceschopnosti dobrovolných jednotek. Takže lidí, kterým se změnily zaběhnuté pořádky, je relativně velké množství a jednodušší je zbavit se ředitele, který dělá nějaké změny než se podílet na těch změnách. Čím víc změn uděláte, tím více lidí zasáhnete.“

Jak to vnímáte s ohledem na současnou koronavirovou krizi?

„To je právě to. Generální ředitel si se mnou sjednal schůzku ke konci února s tím, že mi řekl, že by chtěl někoho jiného, a tohle nebyl z jeho strany první signál, takže jsem řekl ,dobře, vnímám to'. Generál má právo si vybrat svého parťáka, nahradit mě má ředitel hasičů Libereckého kraje Luděk Prudil. Jenže mezitím přišla tahleta záležitost s koronavirem, byly jsme jeden z těch hodně zasažených sborů, měli jsme 31 pozitivních hasičů, 98 hasičů v karanténě. Na několik desítek hodin jsme měli vyřazenou jednu ze stanic, protože tam bylo jedno z ohnisek, nebylo to úplně jednoduché. Nastavili jsme opatření, která fungují, a k dnešnímu dni máme jenom deset pozitivních hasičů a 28 lidí v karanténě, takže se to razantně snížilo. Musím říct, a to je jenom můj soukromý názor, že z mého pohledu to asi není úplně vhodná doba. Je otázka, jestli to generál přehodnotí nebo nepřehodnotí. Máme na to ještě nějaký čas.“ 

Takže by bylo lepší zůstat do konce krize?

„Když mi generál oznámil, kdo přijde po mně, tak jsem kontaktoval primátora a řekl jsem mu, že ke 30. dubnu končím a nahradí mě ten a ten člověk. Primátor, pokud vím, tak napsal dopis přímo ministrovi vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), že to je v tuhle dobu nevhodné a že s tím nesouhlasí. Když jsem sem přišel, chtěl jsem nastavit jinou spolupráci vně sboru, strávil jsem hodně práce tím, že jsem pracoval pro svůj sbor, ale i tím, že se snažím fungovat s městem. Povedlo se mi získat významné finanční prostředky od magistrátu, 170 milionů korun, za které jsme koupili novou zásahovou techniku. A mám připravené další projekty spojené s městem, takže z mého pohledu tady mám ještě spoustu úkolů, které bych rád dokončil.“

Jaká byla reakce primátora?

„Musím říct, že mě to tak vnitřně potěšilo. Já jsem četl to, co poslal ministrovi, a primátor má za to, že ta spolupráce je na skvělé úrovni. Těch pět let jsem se tady neválel.“

Takže se vás zastával?

„Ano, a kromě toho, že vyjádřil podporu primátor, ji vyjádřila také řada starostů městských částí i přesto, že náš vztah nebyl vždy jednoduchý. Při videokonferenci se vyjádřili negativně k odchodu ředitele hasičů.“ 

Jaké oficiální důvody odvolání vám vedení sdělilo?

„Nemyslím si, že by hasičský záchranný sbor měl primárně řešit takovou situaci přes média. Podnikl jsem nějaké kroky - včera jsem poslal svému generálnímu řediteli žádost, aby to ještě zvážil, a teď uvidím.“

Takže je ještě šance, že odvolán nebudete?

„Neumím to odhadnout, já mám za to, že generál má jinou představu a já mám taky trochu jinou představu, prostě svět je takový.“

Bude vám to chybět?

„Já jsem tomu věnoval obrovské množství energie, byť se to zvenku nezdá. Já to nedělám, protože bych si tím vydělal horečné peníze, mě to prostě baví. Hasičský záchranný sbor v Praze má díky ploše města deset hasičských stanic, kdy můžeme dělat věci, které jiné kraje dělat nemůžou, v tom vidím obrovské množství příležitostí, které jsou zajímavé. Je škoda je nevyužít. Přijde mi škoda od toho rozjetého odejít. Je mi 52 let a mám tady práci do důchodu.“ 

Jaká má být vaše nová funkce na generálním ředitelství?

„Měl bych tam dělat zahraniční spolupráce. Je to pro mě samozřejmě velká změna.“

Jak jsou na tom hasiči v Praze, co se koronaviru týče?

„Hodně se to stabilizovalo, na začátku jsme měli opravdu hodně pozitivních kluků (celkem 31, pozn. red), teď máme třetinu (nakažených je aktuálně 11, pozn. red.). Změnili jsme trochu i fungování, stanice jsou izolované a děláme úkoly v trochu jiném poměru. Je o trochu méně výjezdů, i když je vidět, že to trochu stoupá. Dezinfikujeme odběrové sanitky, rozvážíme materiál. Máme trochu jinou skladbu toho, co jsme dělali dřív.“

Vy sám jste se nechal na koronavirus testovat?

„Nebyl, protože my jsme se soustředili na to, že necháváme testovat ty hasiče, kteří zasahují. Ono s tím testováním je to na pováženou. Když se nechám dnes otestovat a za dvě hodiny po testování potkám nějakou rizikovou osobu, tak jsem zase na nule. Příznaky nemám, udržuji se v kondici, chodím běhat, cvičím a jím vitamíny. Kdybych měl příznaky, tak se otestovat nechám.“ 

Ředitel pražských hasičů Roman Hlinovský k výročí 165 let od založení sboru:

Fotogalerie
96 fotografií