Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Guru pánské módy Jakub Lohniský otevřeně: Na tržbách denně škrtnu minimálně 200 tisíc

Autor: Kateřina Štichová - 
14. dubna 2020
05:00

Chtěl změnit pohled českých mužů na módu. Nakonec se mu ale povedlo téměř z ničeho otevřít sedm obchodů s pánskými obleky a ročně generovat stomiliónový obrat. Teď by to ale nemuselo stačit. Opatření vlády kvůli koronaviru mění podnikatelské sny Jakuba Lohniského (37) v prach. „Hodně lidí přijde o všechno,“ řekl v otevřeném rozhovoru Blesku.

Máte strach?

„Záleží z čeho, ale jestli myslíte o zdraví, tak nemám…“

I když jste byl před vypuknutím pandemie vy sám v Číně…

„Já byl od Wu-chanu asi 3000 km a asi 3 týdny před prvním případem. Upřímně, na začátku jsem to vůbec nesledoval. Přišlo mně to strašně daleko a jako nějaká chřipka.“ 

Máte pravdu, teď se neptám čistě na zdraví, ale na budoucnost vaší firmy?

„Odpověď přesto zůstává stejná - nemám strach. Hledáme cesty jak to přežít a paradoxně z toho vyjít silnější. Samozřejmě se to nemusí podařit, ekonomika se rozjede až za několik měsíců nebo příští rok a nám dojdou peníze. Ale to na to mám teď myslet a brečet do polštáře?“

Je pro vás jako podnikatele minimálně 10 dnů přerušení činnosti dlouhá doba?

„Deset dní je špatné, ale dá se to přežít. Tady se ale nebavíme o deseti dnech, ale o týdnu před zavřením obchodů, kdy už byly tržby na padesáti procentech. A nejsem asi sám, kdo si nemyslí, že se po deseti dnech vzbudíme a opatření vlády bude zrušené. Podle mě se to na deseti dnech nezastaví, naopak bude to muset být prodlouženo. Pak už skutečně půjde do tuhého.“ 

Každý den ztrácím minimálně 200 000 Kč na tržbách

Takže rušili zákazníci ještě před vyhlášením nouzového stavu objednávky?

„Samozřejmě se rušili schůzky na obleky na míru. Osmdesát procent schůzek bylo týden předtím zrušeno.“

O kolik zakázek jste dohromady přišel?

„Kdyby byla běžná sezóna, běžný březen, měl bych teď na účtu zhruba o 4 miliony víc. Každý den ztrácím minimálně 200 000 Kč na tržbách.“  

A aby těch čísel nebylo málo – kolik pro vás před vypuknutím krize pracovalo lidí?

„Skoro padesát.“

Budete je muset propustit?

„Budu muset přemýšlet, jestli si můžu všechny dovolit. Určitě dojde k nějakému osekání platů nebo bonusových složek, které rád zpětně vyplatím, když se začne zase dařit.“

Čím by vám v tuhle chvíli mohla vláda pomoct? Vyřeší vaše problémy třeba bezúročná půjčka, o které se tak často mluví?

„Čekám, co bude. Každá pomoc se počítá, ale nakonec stejně budu muset vymyslet, jak vše nastartovat. Půjčka nebo dotace pomůže s provozním financováním, ale nevyřeší tak velký pokles poptávky, jaký teď sledujeme.“

Jak se vám daří komunikovat s italskými dodavateli? Bylo vůbec možné dovézt zboží, které jste objednal?

„Do minulého týdne to celkem šlo, ale aktuálně je všechno zavřené. Šije se nám kolekce kravat, která se měla za týden doručovat. Teď si myslím, že když ji dostaneme v červnu, bude to úspěch. Ve všem máme peníze – třicet nebo padesát záloh ve výši statisíců korun byly zaplaceny…“

Kvůli nedostatku roušek se spoustu lidí vrhlo na šití roušek. Myslíte, že je správně, že za ni někteří v tuhle chvíli chtějí zaplatit?

„Jasně, taky jsme je začali šít a taky za něj chceme peníze. Hodně jsme jich rozdali, ale protože nejsou na trhu, tak si je chce hodně firem prostě pro své lidi koupit. A my musíme zaplatit materiál, dokonce jsme koupili speciální stroj za deset tisíc. Holky z dílny šijí o stošest, musíme je zaplatit. Nemohu tak upřímně většinu rozdat zdarma. Pokud samozřejmě někdo prodává roušku za 500 Kč, je to pro mě idiot a hyena. Cokoli od 50 do 100 Kč za opakovanou bavlněnou roušku je ale podle mne v pořádku.“

Hodně lidí a firem přijde o všechno

Mezi klienty jste měl i VIP zákazníky. Ti svoje zakázky taky stáhli, nebo naopak?

„Teď je jedno, kdo je VIP nebo kdo u nás utrácí 500 korun ročně. Každý vyčkává. Budou ještě letos svatby? Pokud ne, bude to další problém.“ 

Majitelé restaurací se snaží něco vydělat alespoň přes tzv. hladové okno nebo roznáškou domů. Máte vy nějaký krizový plán?

„Maximálně šít roušky a samozřejmě prodáváme konfekci přes e-shop. Nicméně i tak jsme na 30 procentech denních tržeb, kdy prodáváme obleky na míru v kamenných obchodech.“ 

Pokusíte se alespoň vyjednat nějakou slevu u obchodních center, ve kterých máte obchody a musíte mít kvůli koronaviru zavřeno?

„Všichni nájemci OC budeme jednat o slevách. Rozhodně nechceme platit plnou palbu, celých sto procent. Už to vše konzultujeme s právníky, bude to ještě boj o každou korunu. Nebude to příjemné, ale obchodní centra se musí na současné situaci taky podílet. Pokud nás v tom nechají, tak budou mít do roka padesáti procentní obsazenost. Protože to, co přijde ekonomicky, bude mnohem horší než roky 2008 až 2010. Vidím to spíš jako velkou hospodářskou krizi na konci třicátých let minulého století. Hodně lidí a firem přijde o všechno.“ 

Kdo je to Jakub Lohniský

Jeho příběh tak trochu připomíná scénář kasovního trháku. Jakub začínal před devíti lety s malým obchůdkem, v němž šil obleky na míru. Jakmile se značce Le Premier začalo dařit, přibyly boty a konfekce. Podtrženo sečteno Jakub dokázal otevřít sedm obchodů v nákupních centrech, měl vlastní košilovou dílnu v Prostějově a jen za loňský rok utržil 108 milionů korun. Jenže pak Čína ohlásila prvního nakaženého…Ani on tak neví, jestli to v jeho případě skončí happy endem, tedy šťastným koncem.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa