Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Číňané vyhrožovali Česku trestem, pokud Kubera (†72) podnikne cestu na Tchaj-wan

Aktualizováno -
19. února 2020
16:32
Autor: ČTK, tsv - 
19. února 2020
10:05

Čína varovala před plánovanou cestou zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na Tchaj-wan, napsalo ve středu Aktuálně.cz. Podle jeho informací čínská ambasáda předala Hradu dopis, v němž komunistický režim vyhrožuje, že pokud cestu uskuteční, potrestá Kuberu i české firmy podnikající v Číně. Kancelář prezidenta hrozby podpořila vlastním přípisem, dopis předala Kuberovi v polovině ledna na novoročním obědě, uvedl web. Stanovisko Hradu a čínského velvyslanectví ČTK zjišťuje.

Kubera oznámil úmysl navštívit Tchaj-wan už loni. Sklidil za to kritiku od čínské diplomacie i prezidenta Miloše Zemana, podle něhož cesta není v ekonomickém zájmu ČR. Kubera 14. ledna, týden před svou smrtí, uvedl, že mise nemá protičínský charakter a nebude mít dramatické důsledky pro vztahy ČR s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za svou součást.

Číňané cestu označili za porušení prohlášení o navázání strategického partnerství, které prezident Zeman podepsal při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze v roce 2016. Hrad podle serveru v dopise od první věty varovali před důsledky případné Kuberovy cesty na Tchaj-wan.

„České podniky, které mají ekonomické zájmy v Číně, budou muset za návštěvu Tchaj-wanu předsedou Kuberou platit. Návštěva Tchaj-wanu předsedou Kuberou nikomu nepřispěje. Doufáme, že česká strana dodrží politiku jedné Číny a zruší tuto návštěvu, a tím zabrání porušování čínsko-českých vztahů,“ píše se v dopise.

„V posledních letech se česko-čínské partnerství nepřetržitě rozvíjí, což přináší českým podnikům hmatatelné výhody. Čína se již stala největším zahraničním trhem pro mnohé české společnosti, jako jsou Škoda Auto, Home Credit Group, Klavíry Petrof a další,“ zmiňuje dopis některé soukromé české firmy.

Kuberu a členy delegace pak komunistický režim varoval, že pokud cestu uskuteční, mohou zapomenout na to, že se pak ještě někdy podívají do pevninské Číny. „Předseda belgického senátu Jacques Brotchi, který Tchaj-wan navštívil v květnu 2019, již odstoupil z funkce a byl mu udělen celoživotní zákaz vstupu do Číny,“ je zmíněno v textu. Brotchimu přitom loni v květnu jen po volbách skončil mandát, připomíná server.

Jindrák připustil, že s Kuberou cestu řešil

Kubera si podl webu dopis odnesl z Hradu v lednu i s přípisem šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka. „Cesta předsedy Senátu J. Kubery je v současné době krajně nevhodná. Lze předpokládat, že v důsledku cesty dojde ke zmražení česko-čínské relace na dlouhou dobu, a to jak na úrovni politické, tak na úrovni ekonomické, jak tomu bylo v roce 2009,“ píše ve svém stanovisku podle serveru Jindrák. Narážel tím na přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy tehdejším úřednickým premiérem Janem Fischerem v Praze.

Na pozdější dotaz Aktuálně.cz reagoval Jindrák překvapeně, divil se, že zprávu má server k dispozici. „To je interní komunikace a určitě ji nepředával nikdo z mých podřízených, ani já jsem to nebyl, nedal jsem ji nikomu mimo úřad,“ sdělil serveru Jindrák. Připustil ale, že věc s Kuberou probíral.

Formu dopisu tvrdě odsoudil i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).  „Podle mě vůbec ambasádě nepřísluší psát dopisy předsedovi Senátu, že pokud se uskuteční nějaká návštěva, promítne se to do česko-čínských vztahů. Od toho jsou všelijaké nóty, tedy klasický způsob diplomatické komunikace, popřípadě může být využita audience. Ale listy tohoto charakteru do diplomacie nepatří,“ řekl Blesku Svoboda s tím, že by se diplomacie měla ohradit. „Obecně bych se ohradil, aby se mnou velvyslanectví jakékoliv země komunikovalo standardním způsobem,“ doplnil.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

blamal ( 20. února 2020 08:29 )

Pindat kraviny, to je jedine, co vy rude kuze umite. Cina je pro CR az 18. exportnim trhem, pred ni je tedy dulezitejsich 17 zemi. A ten zdravotne zavadnej sajrajt, co sem ti komousi perou, si zas muzou odvezt a cpat ho jinam. Takze my bez Ciny v klidu vyzijem a jeste bude cesky trh zbaven toxickeho odpadu.

jarda304 ( 19. února 2020 18:52 )

Zajimave, ze Tchajvan neuznava samostatnost Tibetu na Cine. Dokonce neuznava ani samostatne Mongolsko a povazuje Mongolsko za soucast Ciny. Ma uzemni naroky jako Čínská republiks na Vietnem, Barmu, Indii, Pakistan, Afganistan i Rusko. To zjevne havlistum nevadi, jen kdyz provokuji a škodí

marmat ( 19. února 2020 18:13 )

On to p/odpálil už Hřib.....

marmat ( 19. února 2020 18:12 )

NO tento Kuberův truc-podnik ho stál asi taky dost sil.....
Ještě, že mu nedošly cestou.......tam

blamal ( 19. února 2020 10:57 )

To je vrchol, co si ti rudi srpaci zas.rani dovolujou. Cesko je suverenni zeme, vy smradi, a pokud jeji predstavitele nejsou stejni sr.aci jako vy, tak si budou jezdit, kam uznaji za vhodne. Gauneri!!!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa