Na nápad netradičně laděné výstavy, která zažívá úplnou premiéru, přišel botanik Lubomír Hrouda, který je rovněž jejím autorem. „Léta o rostlinách přednáším a vyučuji, a vím, že základní údaje jsou celkem nudné. Usínají u nich posluchači,“ vysvětluje docent přírodních věd. „Říkal jsem si, že by nebylo od věci zaměřit se na tu botaniku trochu pikantněji. A sex rostlin mi přišlo jako téma, co by posluchače mohlo probudit.“

Pilný jako včelka? Nene…

Pod rostlinným „sexem“ si samozřejmě nelze představit něco necudného. V podstatě se jedná jen o přenos pylu z květu jedné rostliny do druhé, a to buď za přispění větru, hmyzu, ptáků či jiných opylovačů. „Vůbec nejpilnějšími opylovači, kteří existují jak v našem podnebí, tak i v tropech, jsou motýli,“ vysvětlil kurátor. Dále jimi jsou čmeláci a překvapivě pestřenky.

Jde o hmyz, jehož larvy se živí mšicemi nebo bakteriemi v bahnité vodě. Pro pyl si zalétávají nezřídka proto, aby se samy nakrmily. Jsou v tom však více než aktivní, jak Hrouda upozornil. „Včely se těší určitému renomé, ale spíše mylně.“
Video
Video se připravuje ...

Takto vypadá výstava Intimní život rostlin, která je do prosince k vidění ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě. David Zima

Pozoruhodné jsou pak i jednotlivé praktiky rostlin, kterými na opylování lákají hmyz. „Některé rostliny jsou mazané natolik, že opylovače ve svých květech dokonce na čas uvězní,“ překvapuje Hrouda s tím, že za tu dobu zmatkování a poletování v květu na sebe nabalí kvanta pylu. „Jiné jim nabídnou teplo a úkryt, další svůj květ ani nerozvinou a opylí se samy.“

Může rostlina dostat kapavku?

Když už rostliny žijí pohlavním životem, nelze se nezeptat, zda je možné, aby si mezi sebou přenesly i nějakou tu nepříjemnost v podobě pohlavní nemoci. Kupodivu ano. „Většinou se jedná o různé rzi a sněti, které napadají květy kvetoucích rostlin,“ vysvětlil Hrouda. „Jejich spory, které jsou přenašeči nákazy, v podstatě mimoděk přenáší opylovači. Tak jedna rostlina nakazí druhou.“

A věděli jste také, že jsou rostliny při „výběru“ svých partnerů vybíravé? Samozřejmě neovlivní, zda budou střídat partnery jak na běžícím pásu, to ovlivní opylovači, nicméně zrovna tak jako lidé, i ony si hledí toho, aby nedocházelo k incestu. Jak?

„Zásadní problém u rostlin je ten, že samčí a samičí orgány mají v jednom květu. V průběhu vývoje se proto musí snažit, aby se jejich blizna neopylovala vlastním pylem,“ uvedl botanik. Nedošlo by pak k ničemu příliš závažnému, ale z hlediska genetika, tak jako u lidí, mohly u semene nastat určité malformace.

Interaktivní prvky

Výstava sestává z 21 informativních panelů, které v prostorách standardně vybavené Fata Morgany odhalují sexuální život rostlin. Její autoři, kterými jsou kromě Hrudky také Zdeněk Janovský, Jakub Štenc, Jan Ponert a Ludmila Němcová, ji koncipovali pro dospělé i pro děti. Především ty ostatně ocení nejrůznější interaktivní vychytávky.

O sexuálním životě rostlin se tu dozvíte prakticky vše, co jste chtěli vědět, ale báli jste se zeptat.
Autor: David Malík

K vyzkoušení je například váha, která kilogramy přepočítává na hmotnost včely, od které se pak odvíjí, kolik pylu by podle této hmotnosti člověk unesl, kdyby byl včelou. K „očuchání“ jsou zde také speciální přihrádky, skrze které zájemci poznají, které vůně lákají noční opylovače. Nástropní tubus zase při obřím měřítku demonstruje, jak velké rozdíly jsou v délce sosáků včely, čmeláka a motýla. Chcete se dozvědět, kdo vede? To, a spoustu jiných zajímavostí se ve skleníku na výstavě Intimní život rostlin můžete dozvědět až do 5. prosince.

Kde: Botanická zahrada Praha, Trojská 800/196 – Skleník Fata Morgana.
Kdy: Do 5. prosince, úterý až neděle 9:00 – 16:00.
Vstupné: Plné 150,- Kč, snížené 75,- Kč.

Fotogalerie
23 fotografií