Co vlastně obnáší státní pohřeb?

„Jedná se o nejvyšší poctu při úmrtí mimořádně významné osobnosti. Vyhlašuje jej vláda po dohodě s rodinou. V roce 2011 tento pohřeb měl například prezident Václav Havel. Státní pohřeb je téměř týdenní výčet aktů, například dojde k vystavení ostatků ve Vladislavském sále, stažení vlajek na půl žerdi, vyhlášení státního smutku nebo vojenskému průvodu. Konají se smuteční zasedání obou komor Parlamentu ČR, kde je vystavena fotografie zesnulého, a s projevem vystoupí předseda dané komory. Připraveny jsou také kondolenční knihy, kam lidé píšou lítost nad úmrtím osoby a úctu k ní. Na pohřeb jsou kromě českých ústavních činitelů pozváni také zahraniční státníci a vzácní hosté. S projevem na pohřbu vystupuje prezident republiky nebo jiný ústavní činitel. V roce 2011 to byl tehdejší prezident Václav Klaus.“

A co obnáší pohřeb se státními poctami, který encyklopedie uvádí jako o stupeň »nižší«?

„Jedná se o pohřeb, který je bez vojenského průvodu. V den pohřbu je přítomna pouze čestná stráž a účastní se ho nejvyšší ústavní činitelé a samozřejmě rodina zesnulého. V místnosti je vyvěšena státní vlajka, zazní česká hymna a zazní projev jednoho zástupce státu. Takový pohřeb měl například ombudsman Otakar Motejl v roce 2010 v Divadle Na Fidlovačce. S projevem vystoupila tehdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová.“

Může rodina tuto formu odmítnout?

„Samozřejmě že může. Než stát přistoupí k vyhlášení a organizaci státního pohřbu nebo pohřbu se státními poctami, musí všechny tyto akty být prodiskutovány s rodinou zesnulého.“

VIDEO: Autorka Gottova životopisu: Dal mi mobil na všechny svoje milenky!

Video
Video se připravuje ...

Autorka Gottova životopisu: Dal mi mobil na všechny svoje milenky! Blesk TV

Fotogalerie
43 fotografií