Co mohou odborníci pro pacienty s demencí odborníci udělat?

„Máme více informací a díky osvětě dokážeme zachytit poruchy paměti u klientů včas, abychom je mohli odeslat k lékaři – specialistovi. Ten léky dokáže zhoršování nemoci zpomalit. To je pozitivum.“

A co je negativum?

„Právě kvůli tomu, že se zapomínání věnuje víc pozornosti, mohou si lidé problémy zasadit do nesprávného kontextu. To je může i děsit. Mnohdy si neuvědomí, že velká většina zapomínání není způsobená poškozením mozku, ale jinými příčinami, např. únavou, nemocemi, depresí, stresy, poruchami spánku, některými léky atd.“

Co je normální roztržitost a zapomnětlivost a co už je za limitem?

„Přestup z normálního zapomínání do vážnější poruchy bývá často, zejména z počátku, nezřetelný. Příznaky demence v počínajících stadiích se mohou skrývat například za věk nebo stres stárnoucího člověka. Nicméně zapomínat a zapomínat je někdy rozdíl. Když nám vypadávají slova, názvy, pojmy, nemůžeme si vybavit jméno člověka, ale za chvíli nám naskočí, je to neškodné zapomínání.“

Co když už ale slovo nenaskočí, anebo dokonce člověk ani neví, že o něčem takovém přemýšlel?

„To je již závažnější situace. Tyto příznaky u blízké osoby pozorují nejčastěji členové rodiny. V takovém případě je třeba neprodleně vyhledat pomoc lékaře nebo si nechat vyšetřit paměť formou testů, tak jako třeba provádějí pracovníci České alzheimerovské společnosti.“

VIDEO: Jiří Horecký vysvětluje, co je virtuální realita, která simuluje vnímání člověka s demencí