Otazník se nad ní přitom vznáší nadále. Magistrát prý v současnosti zvažuje dočasné a stálé řešení, přitom blíže k realizaci má to krátkodobé. „V Praze by mělo být stálé umístění epopeje. V úvahu nadále přichází Výstaviště, ale je to stále na zvážení, protože si musíme vyhodnotit zátěž, jakou by to pro Výstaviště mohlo představovat,“ přiznala radní a uvedla, že v současnosti není vytipováno konkrétní místo v Praze, kde by jednou Muchova slavná epopej mohla stát. Dříve se přitom hovořilo o Těšnově, Žižkově nebo právě holešovickém Výstavišti.

Místo toho se výběr pro dočasné umístění zúžil na dvě varianty. V úvahu momentálně připadá krátkodobé umístění buď v Moravském Krumlově, nebo v zámku na Zbraslavi. „Snažíme se k tomu přistupovat tak, aby panovala co největší shoda města, institucí i dědiců Alfonse Muchy,“ uvedla Třeštíková. Ta zároveň vyloučila, že by k rozetnutí otázky „kam s ní?“ mělo dojít v nejbližší době. „Nejdůležitější pro nás je finanční realizovatelnost. V současné době mluvíme o dostavbě okruhu i o výstavbě metra D. Je třeba dívat se na celou situaci komplexně.“

Divadla nemají co nabídnout dětem

Momentálně v Praze funguje zhruba 110 divadelních scén. Ty se liší jak prostory, systémem financování, tak i svým programem, který je různorodý od dramatické či komické činohry po hudební revue nebo loutková představení. Přesto podle radní není dostatečně zastoupen program určený dětem a mládeži.

„Magistrát se v současné době snaží zanalyzovat, jací diváci chodí do jakých divadel a proč,“ uvedla Třeštíková. „Slibujeme si od toho celkem podrobný popis toho, co Praha v divadlech nabízí a co ne. Jaké je složení návštěvníků, jejich věkové kategorie či odkud za představením cestovali. Z mého pohledu například chybí Praze scény určené dětem a teenagerům, což by tento průzkum mohl potvrdit či vyvrátit. Určitě to ale není tak, že bychom diktovali divadlům, co mají hrát, jen chceme vědět, jakým repertoárem disponují.“

Jiné opatření, které by magistrát rád uvedl v plošné praxi, se pro změnu týká starších generací. „Vyjednáváme, aby na veřejné generálky mohli chodit senioři zadarmo,“ sdělila radní. Magistrát v tomto ohledu již navázal spolupráci s Hudebním divadlem Karlín, kde dvě takové generálky proběhly. „Myslím, že ta akce se setkala s velkým úspěchem, která by si zasloužila následování i jiných divadel.“

Cestovat do Prahy? Ano, ale kultivovaně

Radní zároveň připustila, že magistrát pracuje na co nejideálnější reklamě hlavního města v zahraničí. Představovat by jej měla coby město plné kultury, příjemných prostranství a památek, kam se jezdí za uměním a gastronomií. „Je mylná představa, že je Praha metropolí, kde je vše dovoleno, kam se jezdí za večírky a na party. Proto je zapotřebí o tom informovat už v těch zahraničních destinacích, odkud do Prahy proudí,“ nechala se Třeštíková slyšet. Posloužit by k tomu podle ní měly i sociální sítě.

Chystají se další omezení tzv. pivních kol. (ilustrační foto)
Autor: Koláž Blesk.cz

Magistrát proto ve spolupráci se zahraničními partnery, ale i třeba s Czech Tourism, spolupracuje na tom, aby Praha byla k zahraničním turistům přátelštější, ale adekvátně. Zároveň ohleduplný přístup totiž čeká i od nich. „Je zapotřebí mírnit hlučné turisty, na které si obyvatelé Prahy stěžují. Proto se chystá další omezení tzv. pivních kol, které by mělo začít platit v srpnu.“

Praha není zábavní park

S turisty souvisí i tzv. pouliční umění či performance, na kterou nejvíce doplácí historické centrum města. Do budoucna tak lze opět čekat jejich regulaci. „Snažíme se novelou vyhlášky vyřešit především plyšové figury pand, krtečků a medvídků, které se objevují na Václavském či Staroměstském náměstí, kde podle mého názoru nemají být,“ sdělila Třeštíková, podle které se zásadně nejedná o druh umění. To skutečné, které zahrnuje termín „busking“ neboli pouliční umělecká produkce, naopak v ulicích podporuje.

„Chceme pomoci buskerům, kteří jsou omezení v provozování svého umění. Jedná se například o využití tranzistorového zařízení o maximálním povoleném výkonu 5 wattů, což je dostatečných pro to, aby hudba nerušila obyvatele, které dané umění nezajímá,“ sdělila radní opatření, které předchozí koalice naopak zakázalaPovoleny budou některé dosud zakázané hudební nástroje, například pikola či hoboj, a stejně tak bude možné hrát na saxofon bez dusítka. Zakázána bude také činnost, která způsobuje zápach nebo znečišťuje veřejná prostranství, například bubliny či používání sprejů pro malbu. 

Iniciativa vzešla přímo od radní a v současné chvíli ji projednává se všemi městskými částmi. „Ty vědí nejlépe, co chtějí ve svých ulicích, co je pro ně únosné a co už nikoliv,“ uvedla Třeštíková. V úvahu mimo jiné přichází i rozšíření využívaných prostorů pouličních umělců z 1,5 metru na 2 metry. „Začátkem podzimu by tento návrh už mohlo řešit zastupitelstvo i s připomínkami.“

Fotogalerie
14 fotografií