Úterý 16. dubna 2024
Svátek slaví Irena, zítra Rudolf
Oblačno, déšť 10°C

Kdy přijdeme o televizní vysílání DVB-T? Většina Čechů to netuší, zjistil průzkum

Autor: ČTK - 
6. června 2019
11:10

Zhruba 63 procent televizních diváků neví, kdy u nich skončí digitální televizní vysílání DVB-T a kdy budou muset přejít na nový standard. O změně vysílací platformy ví 83 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Nielsen Admosphere. Změna bude pro diváky znamenat i výdaje. Pokud si nekoupí rovnou nový televizor nebo nemají už přijímač připravený na standard DVB-T2, čeká je nákup set-top boxu. Podle odhadů se celkově tato náklady můžou vyšplhat skoro na pět miliard.  

Jako první začne vysílače DVB-T vypínat Česká televize. Z Cukráku a Žižkovského vysílače přestane v současném standardu multiplex ČT vysílat 27. listopadu. Postupně se budou vypínat vysílače i v dalších regionech, a to jak v síti ČT, tak i ve vysílací síti Českých Radiokomunikací (ČRa) a dalších operátorů. Síť ČRa, která zahrnuje programy Novy, Primy nebo Barrandova, zahájí vypínání 8. ledna příštího roku. Přechod na nové sítě ve standardu DVB-T2 by měl být hotový do konce června 2020.


Diváci v Praze a ve středních Čechách budou na blížící se termín ukončení vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 informováni lištou v obrazu jednotlivých programů ČT. Komerční televize jsou připraveny jednat se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu na participaci na státní informační kampani k přechodu na DVB-T2. Dosud je ale nikdo z ministerstva nekontaktoval.

Provozovatelé televizních vysílačů jsou na přechod k DVB-T2 připraveni. České Radiokomunikace podle ředitele regulace Marcela Procházky uskutečnily několik informačních kampaní, od seminářů pro servisní firmy o úpravách společných televizních antén přes certifikace přijímačů vhodných pro DVB-T2 po plánovaný speciální program v DVB-T, který bude obsahovat základní informace o druhé televizní digitalizaci.

Přechod nás může stát stovky i tisíce korun

DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T zajišťuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí a umožňuje kvalitnější šíření TV signálu. Podle Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou schválila vláda, by při průměrné ceně 12 tisíc korun za nový přijímač a 600 korun za set-top box domácnosti vynaložily kvůli změně téměř pět miliard korun.

Přechod na DVB-T2 souvisí s uvolněním kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G. Jejich aukce by mohla přilákat čtvrtého mobilního operátora. Jednání o vzniku čtvrtého mobilního operátora zaznamenalo podle Nielsen Admosphere 65 procent populace, 76 procent respondentů pak míní, že vstup dalšího operátora by měl pozitivní dopad na trh.

cb18prahalocal ( 6. června 2019 14:43 )

Já budu rád až to vypnou! Já stejně na televizi nesleduji dávej tam samé blbosti?

smradlavamakrela ( 6. června 2019 13:09 )

To co v Merkellandu. Státní prolhanci zdarma a za ostatní se platí.

smradlavamakrela ( 6. června 2019 13:06 )

A to nejlepší je že zanedlouho přijde ještě něco jiného a musíte si i k nové televizi měsíčně ( a jak znam ty hladovce tak to může přijít) připlatit jinak budete mít jen ČT. Tak jak z to je v dojčlandu ,jen státní propagandistickou televizi a za ostatní si hezky měsíčně zaplatí.

arne100 ( 6. června 2019 13:01 )

Pro mě za mě mohou českou Tv. vypnout hned já ji stejně nemám naladěnou.Když vidím ten prolhaný spolek včetně ředitele tak se mi chce víte co.

Zobrazit celou diskusi