Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Čínská křesťanka nedostala v Česku azyl. Zastal se jí soud, ministerstvo musí rozhodnout znovu

Autor: ČTK - 
2. března 2019
11:15

Čínská křesťanka, které české ministerstvo vnitra odmítlo udělit azyl, uspěla s žalobou proti zamítavému rozhodnutí. Podle soudu ministerstvo řádně nevyhodnotilo její individuální příběh, a bude proto muset o žádosti rozhodovat znovu. O verdiktu pardubické pobočky královéhradeckého krajského soudu dnes informoval server iRozhlas.cz a deník Právo. Podle rozhlasu jde o druhou úspěšnou žalobu proti rozhodnutí ministerstva; loni na podzim dal jiné čínské křesťance za pravdu soud v Ostravě.

Čínská křesťanka, která je v rozsudku pardubického soudu označovaná iniciálami Y. W., přicestovala do Česka na jaře 2016 spolu s přibližně osmdesáti příslušníky čínské podzemní církve. V Česku uprchlíci požádali o azyl, ministerstvo vnitra ho udělilo ale jen osmi z nich. Sedm desítek neúspěšných žadatelů následně podalo na ministerstvo žalobu.

Čínská křesťanka Y. W. tvrdí, že byla kvůli víře ve své vlasti fyzicky napadána policisty a také vystavena psychickému nátlaku. Podle informací rozhlasu ale české ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že ženě ve víře nikdo nebránil a že ve skutečnosti ve vlasti ohrožena nikdy nebyla.

Pardubický soud zamítavé rozhodnutí ministerstva zrušil. Podle rozhlasu soud konstatoval, že úřad shromáždil dostatek podkladů pro posouzení obecné situace v zemi původu žalobkyně, její individuální azylový příběh ale řádně nevyhodnotil. Azylový odbor proto musí žádost posoudit znovu.

Mluvčí ministerstva vnitra nechtěla rozsudek komentovat s odkazem na neveřejný charakter správního řízení. Serveru iRozhlas.cz sdělila, že úřad má na nové rozhodnutí šest měsíců od nabytí právní moci soudního rozhodnutí.

Nejde přitom o první úspěšnou žalobu čínských křesťanů na rozhodnutí českých úřadů. Na podzim loňského roku uspěla podle Českého rozhlasu jiná čínská křesťanka u soudu v Ostravě. I o její žádosti ministerstvo opět rozhoduje.

Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že žadatelé o ochranu musí prokázat, že ve vlasti čelí pronásledování. Pro udělení azylu nestačí to, že člověk je příslušníkem menšiny či menšinové komunity. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolictví i protestantství uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

argido ( 3. března 2019 21:42 )

Joun- naprostý souhlas, jsou všude nalezlí, stačí se trochu zadívat a je jich tady neuvěřitelně mnoho...A ještě jsou arogantní a povýšení.

europa ( 3. března 2019 05:32 )

Čechy Čechům!!!

agfor ( 2. března 2019 17:22 )

Tahle země už dávno nepatří Čechům. Minulé vlády ji rozkradly a rozdaly. Vynuceným členstvím v EU to začalo.

Sibyla ( 2. března 2019 15:00 )

oni mají svou zemi, my máme svou zemi. Když budeme pouštět každého, tak čí ta naše země postupně bude?

Stanley1000 ( 2. března 2019 13:18 )

Když mají lidé výhrady vůči lidem muslimské víry, pro pár idiotů, kteří zneužívají a překrucují islám pro své krvelačné choutky, to ještě lze pochopit, ale mít něco proti Číňanům, kteří nemohou ve své zemi žít svobodně a svobodně vyjádřit své názory a přesvědčení, to už mi hlava nebere. Mám mongolskou kamarádku a mohu říci, že nálokterá česká žena se jí vyrovná. Ne pro sexappeal, i jdyž i ten je zbačbý, ale oro její srdce, které nezná faleš a pokrytectví. Myslím, že bychom Asiaty vyhánět neměli a naopak se od bich mnohému ořiučit, protože zatímco evropské křesťanské kořeny začínají zahnívat, tak asijské buddhistické kořeny nikoli a je úplně jedno, jedná-li se o křesťana, ateistu anebo buddhistu.

Zobrazit celou diskusi