Německou ponorku UC-61 na pobřeží u severofrancouzského Wissantu v červenci 1917 potopila a opustila vlastní posádka. Do 30. let byla už téměř celá pohřbena v písku, od loňského prosince jsou však při silném odlivu znovu viditelné dvě její části.

„Vrak je k vidění zhruba každé dva až tři roky v závislosti na dmutí moře a větru, které způsobují pohyby písku. Když teď přijdou silné poryvy, vrak zase zmizí,“ řekl starosta Wissantu Bernard Bracq.

Místní průvodce Vincent Schmitt naopak věří, že příliv a odliv spolu s větrem by mohly vést k tomu, že se vrak ponorky ještě více obnaží. „Všichni obyvatelé Wissantu věděli, že tady byla ponorka, ale vrak je většinou pod nánosy písku, a proto není vidět,“ řekl. „Jeho kusy se čas od času opakovaně objevují, ale toto je poprvé, co se odhalil tak moc.“

Německé ponorky známé jako U-Booty útočily na spojenecké lodě během první světové války a poslaly ke dnu stovky plavidel. Ponorka UC-61 podle historiků potopila 11 lodí - buď torpédy, nebo minami. Na své poslední plavbě opustila Zeebrugge v Belgii a vydala se k francouzským přístavům Boulogne-sur-Mer a Le Havre, kde měla položit miny. Najela však na mělčinu a 26členná posádka se vzdala Francouzům.

Fotogalerie
4 fotografie