Odpovídal: Mgr. Lukáš Zelený, Spotřebitelská organizace dTest

V sobotu jsem koupila vakuově balenou chlazenou husu. Když jsem ji v neděli, na sv. Martina ráno vybalila, smrděla jako sto čertů. Prodejce měl v neděli zavřeno a v pondělí mi reklamaci neuznal, prý jsem asi husu nedala do lednice. Jak je to s reklamací potravin?

„Potraviny můžete reklamovat jako každé jiné zboží. I když si koupíte husu, uzavíráte kupní smlouvu, a v případě, že prodávající plní vadně, máte práva z vadného plnění. U chlazeného masa by mělo být uvedeno datum použitelnosti, jež se uvádí slovy »spotřebujte do«. Pokud dodržíte uvedené podmínky skladování, musí si maso uchovat do stanoveného data své vlastnosti.

Jestliže byla husa skladována v předepsané teplotě a s dodržením dalších podmínek, můžete ji reklamovat s tím, že máte nárok buď na dodání nové věci bez vad (vakuově balené chlazené husy od stejného dodavatele), nebo na odstoupení od smlouvy a vrácení peněz. Stejně tak je vhodné se při podezření na nesprávné zacházení se syrovou drůběží ze strany prodávajícího obrátit na Státní veterinární správu.“

Marně se snažím reklamovat boty s prasklou podrážkou, ale v obchodě mě už dvakrát odbyli, že tam není nikdo, kdo smí reklamace vyřizovat. Jak mám dál postupovat?

„Zákon o ochraně spotřebitele přikazuje, aby byl v obchodě vždy přítomný pracovník pověřený vyřizovat reklamace. Pokud tam není, jedná se o porušení zákona, na které můžete upozornit Českou obchodní inspekci. Když je problém s reklamací osobní, můžete reklamovat poštou. Ideálně zašlete věc k reklamaci s průvodním dopisem, doporučeně a s dodejkou. Budete tak mít jednoznačný důkaz o uplatnění reklamace a obchod se bude muset do 30 dnů od převzetí balíčku vyjádřit.“

Odpovídal: Mgr. Radim Neubauer, prezident Notářské komory

Jak je to s úschovou peněz u notáře? Kupujeme byt, ale nechceme realitce dát peníze, dokud nebudeme majitelé.

„Peníze na byt, tedy kupní cenu za nemovitost, můžete uschovat u nezávislé třetí strany. Notář peníze realitní kanceláři vydá, až když budete jako vlastníci bytu zapsáni v katastru, což se rozhodně nestane okamžikem podpisu smlouvy. Mohli byste se totiž dostat do situace, že už nemáte ani peníze, ale ještě ani byt. A když si u notáře necháte sepsat i smlouvu o koupi nemovitosti, poplatek za úschovu kupní ceny bude snížen o 90 %.“

Jsem vdaná už 15 let. Teď ale chce manžel začít podnikat a bojím se, aby všechny naše společné úspory v tom podnikání »neutopil«. Prý se tomu dá předejít sepsáním manželské smlouvy. Je to pravda? Nikdy jsem o ní neslyšela, znám jenom předmanželskou.

„Ano, smlouvu, která upravuje společné jmění manželů, můžete sepsat i v již trvajícím manželství. Bude se ale týkat pouze majetku, který nabudete v budoucnu, tedy kdykoliv po podpisu smlouvy.“

Odpovídala: Mgr. Radana Rovena Štěpánková, psycholožka a psychoterapeutka

Vloni na Vánoce mi umřela maminka. Jakž takž jsem se přes to přenesla, ale bojím se, jak zvládnu letošní svátky. Přitom bych je chtěla kvůli dětem udělat obzvlášť hezké a pohodové, přece jen vloni přišly o milovanou babičku. Jako do toho? 

„Určitě víte, že maminka by vám vaše rodinné Vánoce přála krásné. Považuji za efektivní uchovávat lásku předků a k předkům v srdci a z té lásky tvořit krásnou přítomnost. Tím jim vzdáme úctu nejvyšší. Určitě je možné i na babičku vzpomenout při večeři, že by nám jistě popřála, nejen krásné Vánoce, ale i to, abychom se měli rádi a podporovali se navzájem, a třeba za ni dali dárek psímu útulku. Můžete z toho udělat novou tradici na počest babičky.“

Jsem samoživitelka a peněz nemám nazbyt. Syn si pod stromeček moc přeje nový iPhon, ale já na něj prostě nemám a půjčovat si nechci. Jak mu to mám vysvětlit?

„Situace je to nelehká. Předpokládám, že když si přeje iPhon, na Ježíška již nevěří, pokud je tomu jinak, pak patrně přišel čas, vysvětlit, že většinu dárků si dávají lidé mezi sebou. Děti jsou schopny začít vnímat hodnotu peněz kolem šestého roku. Už malým dětem je dobré vysvětlovat, co jsou peníze, a to nejlépe v přepočtu na práci. Říci, že musíte chodit tři týdny do práce na to, abyste zaplatila poplatky za to, že máte střechu nad hlavou, vodu, teplo a světlo. Když toto syn bude vnímat v průběhu všedního roku, jistě pochopí, že »Ježíšek« pod stromeček nemůže přinést iPhon, na který byste musela chodit do práce dva až tři týdny.“

 Odpovídala: Monika Hrabáková, Poradna při finanční tísni

Všude slyším, že si mám pečlivě vybrat, od koho si peníze půjčuju. Ale podle čeho se mám orientovat?

„Aby půjčka skutečně prospěla, je dobré si vybrat tu nejlepší. Banka nebo nebankovní společnost nejdříve zhodnotí vaši tzv. bonitu – tedy schopnost půjčku splácet. A pokud jste již byla spokojena, není důvod poskytovatele půjčky měnit. Můžete i srovnávat tzv. RPSN (Roční Procentní Sazbu Nákladů), nebo se ptát, kolik celkově přeplatíte. Nezapomeňte se dívat na svůj vlastní rozpočet, aby bylo jasné, jak vysokou splátku si můžete dovolit. Ptejte se známých a příbuzných, jak byli spokojeni, hledejte komentáře na internetu.“

Bojím se, abych při půjčení peněz nenaletěla nějakým podvodníkům, kteří po mně i po jejím splacení budou chtít další peníze. Je možné tomu nějak předejít?

„Nebojte se zavolat nejbližší neziskovou poradnu, poraďte se se známými a příbuznými, podívejte se na internet. Hledejte Ministerstvem spravedlnosti akreditované organizace, podívejte se na jejich stránky a sociální sítě. Volejte na bezplatné poradenské linky, vybírejte si zásadně bezplatné neziskové služby s dobrým renomé.“

Odpovídala: Mgr. Iveta Novotná, Vaševýživné.cz

Otec mého dítěte se nechce k otcovství hlásit a není zapsán v rodném listě. Co mám udělat?

„V první řadě je třeba určit otcovství. K tomu je třeba podání žaloby na určení otcovství, které povede k nařízení testů DNA. Žaloba se podává u okresního soudu v místě, kde má dítě trvalé bydliště. Testy mají podobu znaleckého posudku. V případě, že toto nařízení vydá soud, musí být testy zaplaceny prohrávající stranou sporu.“

Bývalý partner neplatí výživné. Exekuce není možná, protože nemá příjmy ani žádný majetek. Existuje nějaké další řešení?

„Oprávněný rodič se může obrátit na soud a požadovat, aby za dceru či syna platili výživné jeho rodiče, tedy prarodiče oprávněného dítěte. Řada oprávněných rodičů však tuto možnost nevolí a raději opakovaně podává trestní oznámení a také zahajuje exekuční řízení, u něhož probíhají pravidelné lustrace majetku, a jakmile je nějaký finanční zdroj objeven, exekutor jej může okamžitě postihnout.“

Odpovídal: Ing. Tomáš Pospíšil, Exekutor má smůlu.cz

Dá se nějak zjistit, jestli na mě není vedená nějaká exekuce? Často se stěhuji, a tak se bojím, že kdybych nějakou exekuci měl, vůbec to nezjistím.

„Nejjednodušší je zajít na poštu na Czech Point a pořídit si výpis z Centrální evidence exekucí. Z toho poznáte, kolik je proti vám vedeno exekucí a jaké mají spisové značky. Podle prvního trojčíslí spisové značky můžete určit exekutora, který danou exekuci provádí, a následně ho kontaktovat s žádostí o další informace. Např. trojčíslí 203 patří přerovskému exekutorovi Jíchovi, 094 náleží exekutorovi Tunklovi apod. Celý seznam je na stránkách Exekutorské komory ČR.“

Je vůbec nějaká šance, jak se exekuci ubránit? Řada lidí tvrdí, že o ničem nevěděli, dokud jim na dveře nezabušil exekutor?

„Důležité je řádně přebírat poštu a nebát se vyhledat právní pomoc. Největší prostor pro obranu je ještě před nařízením exekuce, takže je třeba toho využít. V exekuci jsou už vaše možnosti obrany velice omezené. Pokud se hodně stěhujete, zřiďte si datovou schránku. Je zdarma a díky ní vám žádný důležitý dopis neuteče. Některé exekuce sice jsou protiprávní a lze je zastavit, ale těch je menšina.“