Na problém týrání a nevhodných podmínek chovu zejména velkých savců a velkých kočkovitých šelem dlouhodobě upozorňuje ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. On, ale i další odborníci volají po zpřísnění zákonů. Nedávný útěk smrtelně nebezpečné mamby, kterou chovatelka držela v kleci na morčata, jen potvrdil, že by zákonodárci měli přitvrdit. 

Blesk: Jaká je aktuální situace v legislativě, která se týká chovu zvířat? 

Miroslav Bobek: „V tuto chvíli se novelizuje zákon 246 o ochraně zvířat proti týrání. Zejména v souvislosti s tygří kauzou byl shledán jako nedostatečný. Jeho připomínkování skončilo právě ve stejný den, kdy vrcholil odchyt zmíněné mamby.“ 

Hovoří se také o zákonu o zoologických zahradách. Jakou změnu by měl přinést? 

„Měl by jasně určit, kdo vybraná zvířata může chovat, aby si nemohl například lva koupit každý. Bylo by definováno, za jakých podmínek je bude možné držet, aby se zabránilo kromě jiného existenci takzvaných mazlících zoo, kde jsou mláďata odebírána matkám, aby se za peníze dávala k pomazlení.“

Zoologické zahrady, které jsou členy EAZA či Unie českých a slovenských zoo, se podle vás v připomínkách k zákonu shodují. V čem přesně?

„Napříště by některé druhy nebo skupiny savců mohly být chovány jen v licencovaných zoologických zahradách, které by garantovaly, že zvířata nebudou zneužívána a budou žít v odpovídajících podmínkách, aby nestrádala.“  

Kterých zvířat by se to především týkalo?

„Velkých kočkovitých šelem, jako jsou lvi, tygři, leopardi, je tam ale i puma, patří tam také sloni, všichni kytovci, lidoopi, tedy gorily, orangutani, šimpanzi, giboni. V zákoně nejde jen o komfort zvířat, ale zohledněno by mělo být také to, že tato zvířata mohou být i nebezpečná člověku.“ 

Jakou důležitou změnu od novely zákona o zoologických zahradách odborníci očekávají?

„Měl by jasně definovat, co je zoo. Do stávající definice se vejdou i zařízení, která v pojetí evropské nebo světové asociace zoologických zahrad s tímto označením nemají nic společného. Upřesnění zákona by pak garantovalo, že vybraná zvířata budou chovat jen skutečná zoo.“ 

Video
Video se připravuje ...

Tajná nahrávka z Berouskova zooparku smrti: Před měsícem jsem prodal šest tygrů, říká záhadný muž. Four Paws

Dosud byla řeč především o šelmách. Mamba nyní ale ukázala, že i teraristika může být problém. 

„Případ s mambou je sice velmi specifický, ale ukázalo se, že i zde existují v zákonu jisté mezery. Přinejmenším zpřesnění legislativy by bylo na místě.“

Jak by mělo vypadat?

„Měly by být licence pro chovatele. Mluvím o extrémně nebezpečných zvířatech, která v případě úniku mohou vážně ohrozit další lidi. Licence by znamenala, že by tato zvířata chovali lidé, kteří absolvovali nějakou zkoušku, splnili určitá kritéria pro chov a současně, že by obchod s těmito zvířaty probíhal jen mezi licencovanými chovateli.“ 

Nebudou teraristé protestovat? 

„Tato úvaha není plošně namířena proti teraristům. Mezi chovateli plazů jsou lidé, kterých si nesmírně vážím. Posun by mohl být právě v tom, že ti seriózní by měli například právě díky licencím možnost chovatelské prostředí ovlivnit.“ 

Pokud bude uzákoněno, že některá zvířata, šelmy, budou moci chovat jen zoo, co se stane s těmi, která vlastní soukromé osoby?   

„Samozřejmě to neznamená, že by se najednou zvířata soukromníkům zabavovala. Předpoklad je, že stávající u nich dožijí. Pouze by se dál neměla množit a neměla by se další dovážet. Šlo by o velmi dlouhou přechodnou dobu.“

Fotogalerie
13 fotografií