Na suchu vás focení nebaví?
„Pokud je to kreativní, tak mě to baví i na suchu. Ale pod hladinou je to pro mě zajímavější.“

Je to o hodně náročnější než na suchu?
„Rozhodně finančně. Celá výbava pod vodu stojí několikanásobně více než ta, která je potřeba na suchu. Do moře je nutné mít i potápěčské vybavení, což je další ne úplně levná položka. A protože my tu moře nemáme, musíte si zase najmout bazén. A i pro klienta či modelku je to něco nového, na co si musí nejprve zvyknout.“

Na kolik soukromé klienty taková památka vyjde?
„Záleží, o co se konkrétně jedná a jak je to náročné, jaký bazén je potřeba pronajmout... Pohybuje se to někde od 10 tisíc Kč.“

Mluvila jste také o potápěčském vybavení. Znamená to, že pod vodu nechodíte na nádech?
„V bazénu ano, ale v moři se řídím podle hloubky, kde budu fotit. Obvykle ale jdu s potápěčským vybavením, jelikož fotíme třeba na vracích, a ty jsou většinou pod 20 metrů.“

V jaké největší hloubce jste už fotila? 
„Nejhlouběji jsem byla s foťákem asi v 55 metrech, ale to nebylo v žádném případě s modelkou. S tou jsem byla nejhlouběji asi ve 25 metrech. Snažím se ale fotit do těch dvaceti.“

Když už jdete na nádech, jak dlouho vydržíte?
„Okolo tří minut v klidném stavu, pokud ovšem dělám namáhavé pohyby či táhnu těžký foťák, tak to bude asi míň. Přesně ale nevím, naposled jsem si to měřila před osmi lety.“

„Žraloky miluju“

Dostala jste se někdy do nějaké svízelné situace, kdy šlo třeba o život?
„Před pár lety, když jsem začínala, jsem měla situaci, kdy se modelka zamotala do šatů, ale naštěstí to byla kamarádka, která je freediverka a potápěčka, takže nezmatkovala. Poslední roky tomu všemu předcházím tím, že mám tým lidí a modelka má svého tzv. záchranáře, který se na nádech ponoří s ní a hlídá ji. Popřípadě by jí pomohl ihned ven, pokud by se zamotala do šatů. Já jsem od modelky taky jen na pár metrů, takže bych ji chytla.“

Kolik těch pomocníků dohromady máte?
„Běžně používám dva asistenty, jeden mi pomáhá se světly a druhý je právě ten zmiňovaný záchranář. Při náročnějších projektech je to ale třeba i 5 – 6 asistentů.“

V jakých vodách nejraději pracujete?                                                           „Určitě v moři, kde mohu využívat to, co vytvořila příroda. Mám moc ráda Bahamy a Egypt. Na Bahamách mám kamarádku, se kterou občas fotím, takže tam mám u ní zázemí. Navíc tam jsou skoro na každém ponoru žraloci, což je skvělé a užívám si to, jelikož to dnes bohužel už vůbec není samozřejmostí. Jsou ve velkém vyhubeni.“

To se jich nebojíte?                                                                                      „Žraloky miluju, jsou to úžasní tvorové. Ale mám velký respekt a nevzala bych tam jen tak nějakou nezkušenou modelku, která by z nich měla strach a panikařila by.“

Zkoušela jste už fotit i v českých vodách?                                              „Zkoušela, na lomech, tam je čistější voda než v rybníce. Ale bohužel je také více studená, což je daleko náročnější pro modelku a dlouho to nevydrží. Po půl hodině už je jí velká zima.“

Jak se s modelkami dorozumíváte?
„Modelka mě vidí pod vodou pouze rozmazaně, takže je potřeba vše natrénovat nejdřív nasuchu a domluvit se, co po ní chci. A pak si říkáme změny vždy při každém vynoření.“ 

 Co modelky udržuje ve vodě? 
„Používám olověné závaží, které mají pod šaty, tak, aby nebylo vidět. Já ho mám zase na opasku, jinak bych se v neoprenu nepotopila.“
Máte nějaké speciální materiály šatů, aby vypadaly pod vodou dobře?
„Mám spousty šatů, většinou se jedná o materiál z umělého vlákna, který krásně vlaje pod vodou, bavlna není úplně ideální. Krásně reaguje i hedvábí, vznáší se jako peříčko a je lehounké i pro modelku. Těžké materiály by ji stahovaly dolů. Klienty i modelky si dokonce sama líčím. Dělala jsem si kvůli tomu před lety kurz make-upu.“

Bezpečí na prvním místě

Často fotíte i těhotné ženy, nemůže to nějak ohrozit plod? 
„Těhotné ženy fotím na bazénu, v hloubce cca 1,5 až 1,7 metru. Žena se tak dokáže postavit na špičky a má stále hlavu nad hladinou. Kdykoliv se postaví, může se nadechnout a odpočinout si. Navíc zadržuje dech maximálně na 10 sekund, což nemá vliv na plod. Bezpečí je pro mě na prvním místě.“ 
 Vlastní děti nemáte, ale spolupracujete někdy i s menšími človíčky? 
„Mám synovce a neteř, ale ty spíš zatím fotím na suchu. Zkoušela jsem to s neteří pod vodou, ale moc nechtěla a já ji nutit nebudu. Ještě je malá, nechci jí zkazit k vodě vztah. Vždycky na mě začne křičet, ať už dám pryč ten foťák a jdu s ní radši blbnout.“
Kolik lidí najednou jste nejvíce fotila? 
„Asi pět, ale pod vodou velké skupinové fotky nemám ráda. Nejde dost dobře pohlídat, aby všichni měli naráz otevřené oči a tvářili se dobře. To je celkem náročné i na suchu.“
„S postprodukcí samozřejmě pracuji. Jedná se o klasické úpravy barevnosti, kontrastu, ořezu, pleti atd. Ale snažím se o to, aby vše, co je na fotce, bylo také fyzicky pod vodou. Proto jsem začala točit i videa. Velmi často se mi stávalo, že lidé nevěřili, že to není photoshop.“
Co nejzajímavějšího jste zatím fotila? 
„Spoustu obdivuhodných momentů a lidí, například známého fotbalistu, podvodní cirkus... Od letošního roku jsem se začala věnovat hlavně mému projektu „Once Upon a Dream in Waterland“ (Bylo nebylo ve vodní říši). Tím si plním svůj dlouholetý sen. Každá fotka je jedinečná a je za ní spousta práce a příprav, jelikož si sama šiju kostýmy a chystám celou scénu. Spouštěla jsem do vody například celou kulisu lesa.“
Dokážete na dovolené vydržet bez focení? 
„Moje dovolená je pracovní a moje práce je zas dovolená. Je to tím, že dělám to, co mě baví nejvíc, a tak nerozlišuji, co je dovolená a co práce. Bez foťáku bych k moři nejela.“
Fotogalerie
9 fotografií