Podle Pavla Suchana, mluvčího Astronomického ústavu, měl původně Feustel Česko a Prahu vyfotit ve chvíli, kdy lidé „svítili Krtkovi na cestu“. Bylo to 24. a 25. května večer, kdy ISS prolétala nad Evropou tak, že měla být z Česka dobře viditelná. Astronomové tehdy vyzvali zájemce o vesmír, hlavně ty malé, aby ISS sledovali, případně rozsvítili baterku nebo jiné světlo. Počasí pozorování nepřálo, navíc ISS byla vůči Zemi a Slunci nakloněná tak, že na Česko měli astronauti jen omezený výhled.

Feustel proto vyfotil Prahu při vhodnější příležitosti. „Stanice se v okamžiku fotografování pohybovala rychlostí osm kilometrů za sekundu ve směru od západu na východ,“ uvedl Suchan v tiskové zprávě. Lidé, kteří ISS pozorovali ze Země, vyfotili se u toho a zaslali fotky organizátorům projektu, se nyní mohou těšit na to, že se jejich snímky dostanou do kosmu. Pořadatelé totiž vyberou ty nejhezčí a pošlou je Feustelovi na palubu ISS. „Jejich autoři obdrží drobné upomínkové předměty a především certifikát o tom, že jejich fotografie byla až ve vesmíru,“ uvedl Suchan.

Takto vypadá Praha z výšky přesahující 400 km.
Autor: ČTK

Dotazy pro Feustela

Zájemci o vesmír a život na ISS se také mohou Feustela zeptat na podrobnosti z jeho mise nebo na to, jak se má „český astronaut“ Krteček. Dotazy mohou zasílat na Facebook projektu nebo e-mail, který najdou na webu. Feustel je připravený na ně odpovědět, a dokonce vybere nejzajímavější otázku, za kterou tazatel dostane malý dárek.

Feustel na ISS zůstane do podzimu, teď je velitelem stanice. S Českem je spojen přes svou manželku Indiru, jejíž matka pochází z ČR. V minulosti už s sebou do vesmíru postavičku Krtka vzal, a to při letu v raketoplánu Endeavour v roce 2011.

Fotogalerie
19 fotografií