Průměrná cena staršího bytu v Praze je v porovnání s průměrem za mimopražské regiony vyšší asi o 160 procent. S velkým odstupem následují Jihomoravský (50 652 Kč), Středočeský (40 583 Kč) a Plzeňský kraj (37 690 Kč). Naopak po Ústeckém kraji jsou starší byty nejlevnější v Moravskoslezském (20 207 Kč) a Karlovarském kraji (28 509 Kč).

Cenám bytů „vévodí“ Praha a Brno

Trh s bydlením táhnou především Praha a Brno. Obě aglomerace, které jsou významným zdrojem pracovních příležitostí, vyvolávají navíc zvýšený zájem o bydlení u svých sousedů. Jihomoravský a Středočeský kraj patří k těm oblastem, kde jsou ceny za starší bydlení jedny z nejvyšších,“ uvedl předseda představenstva developerské firmy Trigemy Marcel Soural.

Nejdražší byt na trhu je mezonet v Pařížské ulici

V rámci hlavního města je nejdražší Praha 1 s průměrnou cenou 157 148 korun za metr čtvereční. V nejlevnější Praze 4 jsou ceny starších bytů o 55 procent levnější. Výrazné rozdíly jsou rovněž v cenách jednotlivých bytů, které se na trhu nabízejí.

Nejdražší byt v Pařížské ulici v Praze stojí 122 milionů korun. Jedná se o mezonet v šestém a sedmém podlaží činžovního domu. Interiér vyššího podlaží je tvořen obývacím pokojem, kuchyní, dvěma ložnicemi, pracovnou, dvěma koupelnami, samostatnou toaletou a halou. Nižší podlaží se skládá ze dvou pracoven, terasy s výhledem na Pražský hrad, ložnice s koupelnou a šatnou, komory a galerie. Soukromý výtah vede přímo do bytu.

Nejlépe se bydlení shání v Praze 4 a 5

„Významnou skupinu starších bytů, které jdou do prodeje, představují byty v panelových domech. V Praze 4 a 5 jich je relativně dost, a proto také představují z pohledu celého hlavního města lokality, kde se dá takové bydlení sehnat o mnoho snadněji, než je tomu v jiných městských částech. Kvalita takových bytů bývá ale relativně nízká, čemuž odpovídají také jejich ceny,“ doplnil Soural.

Analýza společnosti Trigema evidovala ve čtvrtém čtvrtletí v Praze 7 270 a v regionech 46 650 starších bytů, které se nabízely k prodeji. Nejvíce jich bylo v Moravskoslezském kraji, téměř 8700. Naopak na Vysočině to bylo jen zhruba 900 bytů. V Praze se ve sledovaném období nabídka soustředila zejména na čtvrtou a pátou městskou část.