Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Podepsaly několik vět, pak je zmáčkli. Co řekly StB české celebrity?

/
  • Jak vypovídaly známé osobnosti?
    2. ledna 2018 ● 05:07

    Ještě půl roku před svým pádem komunistický režim popíral, že nešvary, které zmiňuje manifest Několik vět, u nás vůbec jsou. Kdo si to myslel a petici podepsal, toho si StB pozvala k výslechu. Odvahu přesto našly desetitisíce lidí, známých i neznámých. Dokumenty Archivu bezpečnostních složek ukazují, že nejeden pak toho, možná upřímně, možná jen naoko, litoval... Jaké strategie a slova volili při výslechu na StB?

  • 1.

    Herec Jan Čenský (56), vyslýchán 11. srpna 1989

    „Podepsal jsem ji v dobré víře, že poslouží dobré věci. Vůbec jsem nepředpokládal, že výzva bude použita k protistátním záměrům. To, že kolem ní bude vytvořena taková propagační kampaň ze strany rozhlasových stanic Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, jsem vůbec nepředpokládal… Je pravdou, že jsem plně nerozuměl všem požadavkům tam uvedeným, lépe řečeno, nepochopil jsem jejich smysl. Já jsem to podepsal zejména proto, že jsem souhlasil s bodem, který hovoří o ochraně životního prostředí, o respektování práv věřících. O politických vězních ale nemám žádné informace.“

    Jan Čenský z Princové jsou na draka.
    Autor: archiv České televize

    Herec Jan Čenský
    Autor: Foto Blesk - Dana Kolářová, FTV Prima

  • 2.

    Budoucí politik Alexandr Vondra (56), vyslýchán 8. srpna 1989

    Vondra na většinu otázek odmítl odpovídat s odkazem na trestní řád. Vyjádřil se však ke smyslu petice: „Petiční činnost je zaručena Ústavou ČSSR, tudíž nic nezákonného, a proto se odmítám vyjádřit. Připomínám, že předseda vlády ČSR Ladislav Adamec v tomto smyslu před několika měsíci prohlásil, že ti občané, kteří petiční činnost uplatňují, nebudou stíháni mocenskými prostředky.“ V říjnu šel na dva měsíce do vězení, šlo ale o trest za kladení věnců k pomníku Jana Palacha, nikoliv za petici.

    Alexandr Vondra, 21. 11. 1989
    Autor: ČTK

    Exministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra (ODS) ve Studiu Blesk.
    Autor: Blesk / Robert Klejch

  • 3.

    Budoucí československý a český prezident Václav Havel (†75), vyslýchán 11. srpna 1989

    Co ví o osobách, které za vznikem výzvy stály? „Je mi o nich známo, že jejich úmyslem nebylo vyvolat destabilizaci v naší zemi, z čehož jsou obviňováni, dále je mi o nich známo, že na základě právních expertiz vycházely z úvahy, že jde o naplnění petičního práva zaručeného Ústavou. Odmítám tyto osoby konkrétně jmenovat.“ Shromažďoval on osobně podpisy pod výzvou? „Na tuto otázku odmítám odpovědět.“ Co může říct k osobě Devátého, Křižana a Vondry? „Všichni tři jmenovaní jsou mí přátelé a já o nich odmítám konkrétně vypovídat.“ Havel byl v říjnu vsazen do vězení, po několika dnech byl však ze zdravotních důvodů propuštěn.

    Václav Havel
    Autor: Archiv bezpečnostních složek, Profimedia.cz, ČTK

    Václav Havel.
    Autor: archiv Blesku

  • 4.

    Herec Jiří Kodet (†67), vyslýchán 11. srpna 1989

    „Ačkoliv se mi stylizace moc nezamlouvala, s obsahem jsem vcelku souhlasil. K tomu chci ještě dodat, že v té době jsem nevěděl nic o pozadí vzniku této výzvy. Domníval jsem se, že ji sepsal někdo z umělecké fronty a prostřednictvím ní se obrací k vedení s cílem řešit problémy nejenom uvnitř umělecké fronty, ale i problémy morálně společenské…“

    2669233:full:true:true

    587762:full:true:true

  • 5.

    Herec Svatopluk Skopal (66), vyslýchán 11. srpna 1989

    „Pro upřesnění chci jenom dodat, že ačkoliv se o výzvě Několik vět hovoří v rozhlasu a dalších našich sdělovacích prostředcích jako o výzvě, která je protispolečensky a protisocialisticky zaměřena, já jsem si to ani v době, kdy jsem ji podepsal, a ani dnes nemyslím. Nic takového v ní nevidím.“

    550261:full:true:true

  • 6.

    Herečka Jaroslava Kretschmerová (62), vyslýchána 1. září 1989

    „Jak jsem už řekla, po tom, co jsem výzvu podepsala, jsem o ní více neslyšela, vlastně až dnes poprvé. Jenom z doslechu vím, že něco bylo v Rudém právu a ve Večerní Praze. Něco v tom smyslu, že herci vydělávají spousty peněz, a zřejmě to mělo souvislost s výzvou Několik vět. Snad se tam psalo, že herci vydělávají milion. To se mě velmi dotklo, protože já jako herečka vím, že herecké platy jsou zcela průměrné.“

    Jaroslava Kretschmerová.
    Autor: David Kundrát

    Jaroslava Kretschmerová.
    Autor: herminapress.cz

  • 7.

    Zpěvačka Hana Zagorová (71), vyslýchána 9. srpna 1989

    „Tuto petici jsem četla velmi zběžně, ale bezpečně si vzpomínám, že první odstavec se týkal ekologie, v dalších odstavcích se pojednávalo o náboženství a soukromém podnikání. Pořadí těchto dvou odstavců si již přesně nepamatuji, protože oba mně předložené papíry jsem četla ve spěchu a za špatného osvětlení… Je mojí chybou, že jsem ji četla pouze zběžně, ale vím, že se v daném případě jednalo o ekologii, náboženství, soukromé podnikání, tím mám na mysli povolení provozu drobných živností.“

    Hana Zagorová
    Autor: Marek Pátek, archiv Blesku

    Hanka Zagorová zazářila na pódiu.
    Autor: Paparazzi

  • 8.

    Herec Jiří Bartoška (70), vyslýchán 15. srpna 1989

    „Jako důvod, proč jsem tuto výzvu podepsal, uvádím, že s jejím obsahem souhlasím a v této výzvě nespatřuji nic protispolečenského a protisocialistického.“

    Julie Jurištová a Jiří Bartoška ve filmu Noc klavíristy
    Autor: archiv TV Nova

    Jiří Bartoška s manželkou na zahájení filmového festivalu.
    Autor: P. Machan, M. Hykl, R. Klejch, D. Malík

  • 9.

    Herec a scenárista Zdeněk Svěrák (81), vyslýchán 16. srpna 1989

    „Kdo přinesl petici do naší divadelní šatny, nevím, má tam přístup celá řada osob, herci, techničtí pracovníci, ale i diváci. Není mi rovněž známo, co se s peticí a archem, na který jsem se podepsal, pokud si pamatuji, jako první, stalo.“

    Zdeněk Svěrák a Oldřich Vlach ve filmu Vesničko má středisková.
    Autor: Filmové studio Barrandov

    Herec, dramatik a scénárista Zdeněk Svěrák.
    Autor: Blesk - Ladislav Křivan

  • 10.

    Herec Jan Hrušínský (62), vyslýchán 4. září 1989

    Domnívá se, že by měli být propuštěni političtí vězni v ČSSR? A zná vůbec nějaké? Tak zní přepis otázky, na kterou on pak odpověděl: „Podle mě takovým politickým vězněm byl například Václav Havel, potom se dále domnívám, že by mohlo jít o osoby uvězněné např. pro trestný čin pobuřování, např. Stanislav Devátý.“

    1979: Láďo, ty jsi princezna!
    Autor: J. S. Sláma, V. Rogl, reprofoto ČT

    Jan Hrušínský s manželkou Miluší Šplechtovou.
    Autor: profimedia.cz

  • 11.

    Herec Václav Kopta (52), vyslýchán 4. září 1989

    „Podruhé jsem se s textem výzvy setkal ve vysílání Svobodné Evropy… Tuto stanici jsem poslouchal proto, že jsem byl zvědavý, jaký ohlas v zahraničí má to, že v ČSSR se kolem výzvy rozproudila živá diskuze. Jinak pravidelným posluchačem Svobodné Evropy nejsem.“

    Václav Kopta
    Autor: facebook

    Václav Kopta
    Autor: facebook

  • 12.

    Několik vět

    Sedmibodová výzva přišla na svět v červnu 1989. Do začátku července petice měla 3500 podpisů, v listopadu 1989 jich už bylo na 47 tisíc.

    Požadovala propuštění politických vězňů, konec omezování shromažďovací svobody a pronásledování občanských iniciativ, svobodná média, respektování věřících, vypořádání se s minulostí a stopku projektům, co ničí přírodu.

    Vedle Havla byli iniciátory Jiří Křižan, Stanislav Devátý, Alexandr Vondra a Jan Urban.

    Petici ve svých vysíláních zmínila »nepřátelská« rádia Svobodná Evropa a Hlas Ameriky, v reakci na to spustila komunistická média protikampaň, kterou veřejně známé petenty očerňovala.

    Po brutálním zásahu na Národní třídě se především Prahou šířila vlna demonstrací.
    Autor: archiv Blesku

  • 13.

    Nespojovat s Chartou

    StB zachytila a podrobila znaleckému zkoumání ručního písma dopis, který v souvislosti s Několika větami Havel poslal Vondrovi. Ten zněl: „Sašo, je dost rozšířené mínění, že Několik vět je dokument Charty nebo že to Charta organizuje. Snad by bylo dobré, kdyby Charta vydala dokument, v němž by řekla, že je to všeobecně občanská věc, kterou podepisuje každý za sebe jako občan a kterou dodatečně podpořily některé nezávislé iniciativy vlastními podpůrnými stanovisky. A že Charta to taky podporuje, protože to je v souladu s jejími cíly a ideály. Uvažte to, ahoj, Vašek. P. S. Jak se k tomu staví Arcibiskupský palác?“

    Václav Havel
    Autor: Karel Kopáč

  • 14.

    Za podpis mírněji

    Podpis výzvy vyšetřovatelé nejprve klasifikovali jako trestný čin pobuřování, za což hrozilo nejméně půl roku vězení. „Generální prokuratura se přiklání k názoru, že tuto trestní věc nelze v žádném případě nadále posuzovat jako trestný čin pobuřování, neboť soudy tuto kvalifikaci odmítají,“ napsal v listopadu 1989 vyšetřovatel StB Zdeněk Grulich. Místo toho prokurátoři navrhovali uplatňovat paragraf, podle kterého „kdo hrubě urazí nebo pomluví státní orgán při výkonu jeho pravomoci nebo pro tento výkon, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem“.

    Desítky předvolání k výslechu a neustálé kontroly dokladů zažil také Václav Havel (†75).
    Autor: Archiv Bezpečnostních složek

    VIDEO: Jan Přeučil o tátovi v komunistickém vězení: Vážil 45 kg!

    Video
    Video se připravuje ...

    Jan Přeučil o tátovi v komunistickém vězení: Vážil 45 kg! Zuzana Bubílková, Jan Jedlička

    Fotogalerie
    33 fotografií

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 24

edazkoloreda: kdy se podepisovalo několik vět? že je vyslýchali až v roce 89

(23. 03. 2018 19:07)

mord: A ty pořád nic chudinko viď? A tak jsi udával vytřeli si s tebou zadnici a dobře udělali

(03. 01. 2018 01:15)

hnnn: Herci za každého režimu drželi povětšinou svorně oficielní,státem prosazovanou názorovou linii .Ani dnes tomu není jinak !Čest výjimkám !

(02. 01. 2018 17:14)

hnnn: Herci za každého režimu povětšinou svorně drželi vládní názorovou linii.Dnes tomu není jinak !Čest výjimkám !!!

(02. 01. 2018 17:11)

anka: hm....co vas meje k tomu, abyste si tahal inforamce z palce u nohy?

(02. 01. 2018 16:04)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy