Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Stanislav Křeček (78) o islámu na školách: Poslat na rodiče sociálku? To je nepřijatelné!

Autor: Marcel Mihalik - 
22. března 2017
05:13

Musejí se české děti účastnit na českých školách přednášek o islámu? A může česká zdravotnická škola zakázat Somálce nosit při vyučování šátek hidžáb, tedy symbol náboženství? Nejen s těmito otázkami se Blesk obrátil na zástupce ombudsmanky Stanislava Křečka (78).

Na jedné z brněnských základních škol někteří rodiče protestovali proti tomu, aby se jejich děti účastnily v rámci multikulturní výchovy přednášek o islámu. Počínali si správně?

„Jistě je správné, že se rodiče zajímají o náplň výuky, ale u nás máme problém spíš s tím, že lidé vědí o islámu málo, nikoli, že by informací bylo příliš. V informování žáků problém nevidím, ale reakci zastupitelky (Evy Barovjanové z KDU-ČSL, která na protestujícího otce školačky Hynka Charouse poslala sociálku – pozn. red.) považuji za zcela nepřijatelnou.“

Řeší váš úřad podobné stížnosti?

„Ne. Jsou snahy některých rodičů, aby se ratolesti nemusely účastnit historických přednášek. Část občanů chce jiný způsob výchovy svých dětí, než je v Čechách obvyklé. Rodiče dívek například nechtějí, aby chodily na společný tělocvik s chlapci.“

Jaké uvádějí důvody?

„Cvičební úbor nevyhovuje těm, kteří jsou zvyklí se zahalovat.“

Takže stížnosti jsou od muslimů?

„Muslimská komunita vznáší požadavky a nemuslimská si stěžuje, že takové požadavky jsou vznášeny a že se jí to nelíbí. To ale není předmětem našeho šetření.“

Je známo, že v kauze zdravotnické školy v Praze, kterou žalovala Somálka kvůli diskriminaci, jste zastával jiný názor než ombudsmanka Anna Šabatová. Ona se ale Blesku odmítla k tzv. hidžábové aféře vyjádřit. Je to správné?

„Ta věc není ukončena u soudu, takže rozumím, že se nechce vyjadřovat.“

Jaký názor máte na nošení náboženských symbolů na hlavě uvnitř budov, a tedy i ve školách?

„Je to novinka, se kterou je česká společnost konfrontována. Na nás se valí řada kuriózních představ o tom, jak lidé chtějí žít, a je to vydáváno za lidská práva. Máme-li se v nich vyznat, musíme je posuzovat dvěma hledisky. Jednak je to zachování lidské důstojnosti, aby nikdo nebyl pro odlišný způsob života diskriminován. Jednak zachování rovnosti občanů. Protože pokud nebudeme ctít rovnost, občané budou mít dojem, že se s někým zachází jinak než s jinými občany. A to by vedlo k rozvratu společnosti. Náboženská svoboda je samozřejmě garantována. My v žádném případě nemůžeme zakázat pouze muslimské šátky. Tam, kde občané mohou mít na hlavě cokoli, ať mají cokoli. Tam, kde je zvykem, jako je tomu ve škole, že na hlavě nemá nikdo nic, není podle mého názoru důvod k tomu, aby jen z důvodů náboženských byla povolena výjimka.“

Provinila se v kauze hidžáb podle vás zdravotnická škola?

„Podle mého názoru Somálka žákyní školy nebyla. Jedna věc je, jestli by byla zákazem šátku diskriminována, druhá věc, jestli se diskriminace mohla dopustit škola. Jelikož ona nebyla žákyní, tak ani škola nemůže nést odpovědnost za případnou diskriminaci. Zda se šátky mohou, nebo nemohou nosit, to je věc jiná, ale o to u soudu nešlo.“

Valachová: My nic...

Přednášku o poměrech v jiných zemích včetně těch muslimských na ZŠ Heyrovského v Brně organizovala v rámci programu Edison nezisková organizace AIESEC. Ministerstvo školství od toho dalo ruce pryč. „Projekt Edison nijak nesouvisí s ministerstvem a je na řediteli školy, aby on na svou odpovědnost posoudil, jestli něco takového může vtělit do souladu s rámcovým vzdělávacím programem,“ odpověděla při interpelaci ve Sněmovně ministryně Kateřina Valachová.

Co je Edison?

Jde o multikulturní projekt neziskovky AIESEC. „Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, má oživit výuku a naučit je nebát se odlišného. Projekt má spojit mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru,“ tvrdí neziskovka.

Vše o hidžábové aféře naleznete: ZDE!

Ředitelka o aféře ohledně hidžábu ve škole:

Hidžáb do školy nepatří? Studentce přišla k soudu fandit žena v šátku:

Video  Hidžáb do školy nepatří? Studentce přišla k soudu fandit žena v šátku  - Blesk / Zuzana Štíchová, Marcel Mihalik
Video se připravuje ...

ivoadler ( 18. září 2017 19:16 )

Nemám nic proti informaci o islámu, je jich ostatně velmi málo. Na druhé straně, jak jsou informováni muslimové o křesťanství v Saudské Arábii? Má křesťan stejná práva. Tady by mělo platit, až vy, tak my. A potom, hidžáb není informace , ale provokace.

Gump ( 22. března 2017 18:22 )

trochu se bojím, že akutní nebezpečí je v tomto případě samotný rodič

Gump ( 22. března 2017 18:19 )

Politická kampaň strany SaS nabírá na obrátkách, je vtipný sledovat jak umí pár extrémistů manipulovat s tupou masou! Na druhou stranu je ale smutný, kolik lidí jim na to skočí

Gump ( 22. března 2017 18:15 )

Vtip je v tom, že ta zastupitelka na Charouze žádnou sociálku nezavolala, tu citaci lehce dohledate. Vysvětlovala jen trochu prilis složitě absurditu této umělé předvolební kauzy. No ale tady evidentně nejde o to co jsou fakta, je potřeba si prostě trochu zabééékat, co ? Tak si to vy elito užijte )))

sores ( 22. března 2017 17:06 )

A proč se ten doby.tek černý neučí když chtějí u nás zakotvit naše náboženství a naše zvyky a oblékání! U nich můžou mužský chodit odhalený i děti a z žen dělají černé strašidla bez vlasů!Hnala bych je do rezervace jako škodnou dokud nepodepíšou smlouvu že budou žít jako bílá rasa a když ne, ať odtáhnou odkud přitáhli, hnusy černý i s jejich aláhem!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa