Lidé narození 24. února jsou Ryby.  


Svátek slaví Matěj

  • Ženský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Maty, Máťa, Matějek, Matýsek, Mates
  • Původ: Jméno Matěj je hebrejského původu. Vychází ze slovního spojení „Mattyth Jáh(u)“, které znamená „dar od Boha“ či „Hospodinův dar“. 
  • Povaha: Matějové jsou náladoví a citliví. Reagují někdy neadekvátně rychle a přehnaně. Jsou oblíbení u opačného pohlaví. 
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro muže narozené ve znamení Raka a Ryb.

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Výročí narození Jiřího Trnky

24. února 1912 se v Plzni narodil Jiří Trnka, český výtvarník, režisér, spisovatel, ilustrátor a především průkopník animovaného filmu v Československu. 

Jiří Trnka vyrůstal v rodině, kde se podomácku vyráběly hračky ze dřeva. To ho pak nasměrovalo k loutkám a loutkovým filmům. Po studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze provozoval rok vlastní loutkové divadlo na Václavském náměstí v Rokoku.

Mezi jeho nejznámější díla patří ilustrace řady dětských knížek Míša Kulička, loutkový film Sen noci svatojánské nebo Zahrada. Za vrchol jeho tvorby jsou považovány filmy z 60. let jako Kybernetická babička nebo Ruka, které se vyjadřují k totalitě a nadšení z technologického pokroku, které Trnka nesdílel. 

V roce 1945 založil spolu s dalšími mladými umělci studio kresleného filmu Bratři v triku. Podílel se také na přípravách výstav Expo 58 a 67 v Bruselu a Montrealu

Za svou tvorbu získal řadu ocenění, mimo jiné Cenu Hanse Christiana Andersena za ilustraci nebo titul národního umělce

Psalo se 24. února před rokem: