Lidé narození 16. dubna jsou Berani.  


Svátek slaví Irena

  • Mužský protějšek: nemá
  • Nejpoužívanější domácí podoby: Irenka, Irča, Iruška, Irka, Iri
  • Původ: Jméno Irena je řeckého původu. Vychází z řeckého slova "eirénaios", které znamená „mírumilovný“. Irena je tedy „mírumilovná žena“.
  • Povaha: Ireny jsou rodinné typy. Rády také studují. Bývají psychicky nevyrovnané.
  • Koho takto pojmenovat: Jméno se hodí zejména pro ženy narozené ve znamení Lva, Raka a Vodnáře

Vyberte si podle data vhodné jméno pro své miminko >  


Světový den hlasu

Den hlasu byl poprvé vyhlášen v roce 1999 v Brazílii. Jednalo se o reakci na zvýšený výskyt zhoubných nádorů hrtanu u tamního obyvatelstva. Od roku 2003 se jedná o celosvětovou oslavu tohoto dne. Česká republika se k oslavě připojila v roce 2009. Nyní se každoročně k těmto oslavám připojuje několik desítek nemocnic a lékařů po celé republice a vyzývají své pacienty k prevenci. Zapojení lékaři nabádají pacienty, ale také širokou veřejnost, aby si svůj hlas, hlasivky a hrtan nechali vyšetřit. Vyšetření je bezbolestné a zabere jen několik minut. Včasné odhalení nemoci mnohonásobně zvyšuje šanci na vyléčení. 

Cílem Světového dne hlasu je poukázat na to, jak je hlas pro člověka důležitý a jakému nebezpečí je denně vystavován. Hlas je základní komunikační nástroj. Hlasu škodí kouření, prašné prostředí, křičení nebo naopak šepot či alkohol a káva. Měli bychom zvýšit ostražitost vůči hlasovým poruchám. Pokud máme nějaké pochybnosti o svém hlasu nebo dlouhodobě chraptíme, měli bychom včas navštívit odborníky na ORL. I když je většina potíží s hlasem dobře léčitelných, neměli bychom zapomínat na prevenci či podceňovat první příznaky nemoci.

Psalo se 16. dubna před rokem: