Na podzim vypukne už devátá řada populární soutěže StarDance. Kromě tanečních párů samotných se ale v hledáčku kamer vyskytnou i moderátoři Marek Eben a Tereza Kostková. Ti jsou se soutěží spojení od samotného začátku v roce 2006. Kromě diváků bude jednotlivá taneční čísla zároveň hodnotit i čtyřčlenná porota. Ta se ustálila až v posledních třech ročnících. Podívejte se, kdo všechno v porotě během let usedl.

Porota prvích řad se skládala ze známé osobnosti a tanečníků

Porotu původně tvořili tři taneční odborníci a jedna známá osobnost. V první řadě tak tanečníky přímo na parketu hodnotil bývalý sólista a šéf baletu Národního divadla Vlastimil Harapes, trojnásobná mistryně světa v latinsko-amerických tancích seniorů Eva Bartuňková, taneční porotce Zdeněk Chlopčík a hudebník a zakladatel legendární české kapely Pražský Výběr Michael Kocáb.

Zdeněk Chlopčík je zároveň jediným porotcem, který v porotě usedl zatím v každé řadě StarDance. V roce 2007 během druhé řady soutěže tak vedle něj usedli tři noví porotci. Novými tvářemi v porotě se stala herečka Mahulena Bočanová, která si soutěž v první řadě vyzkoušela jako soutěžící. Poprvé se jako porotkyně představila taneční trenérka Tatiana Drexler a seznam uzavřel režisér a choreograf Richard Hes.

Od druhého ročníku pravidelně hodnotí Tatiana Drexler

Tatiana Drexler se od druhého ročníku začala v porotě společně se Zdeňkem Chlopčíkem objevovat pravidelně. Pro třetí řadu StarDance v roce 2008 dvojici doplnil tanečník Jaroslav Kuneš, který se v soutěži objevil už v roce 2006 jako taneční partner Mahuleny Bočanové a poledním členem poroty se stala choreografka Leona Kvasnicová.

Na čtvrtou sérii museli diváci čekat dva roky. V porotě se ale znovu objevily dvě nové tváře. Vedle Zdeňka Chlopčíka a Tatiany Drexler hodnotila soutěžící tanečnice Petra Kostovčíková, která měla v první sérii na starosti herce Václava Vydru. Čtyřku uzavřel ředitel baletu Národního divadla a tanečník Petr Zuska.

Třetí stálicí se stal Jan Révai

V páté sérii StarDance, kterou Česká televize odvysílala v roce 2012, se objevil třetí porotce, který od té doby nevynechal jedinou příležitost k hodnocení tanečních schopností českých hvězd. Tím je herec a tanečník Jan Révai. Porotu doplnila i porotkyně z první série Eva Bartuňková.

Bartuňková ale mezi porotci znovu vydržela pouze rok. V šesté sérii ji nahradil divadelní režisér a choreograf Radek Balaš. Od té doby je porota stálá. Odpověď na otázku, zda stejné tváře v porotě uvidíme i v deváté řadě StarDance se ovšem dozvíme až na podzim.

StarDance 2018 přinese i změnu v porotě

Na konci července 2018 se diváci dozvěděli o další změně v porotě. V té se rozhodl skončit tanečník Révai. Toho nahradí Václav Kuneš.

„Velmi mě ta nabídka zaskočila a zároveň potěšila. Je to pro mě velká příležitost. Tancem se živím celý život, a i když je tohle jiný tanec, myslím, že mám na to být v porotě, že to zvládnu,“ svěřil se Blesk.cz Kuneš.

Porotci a diváci mají stejné slovo

„Pátým“ porotcem byly vždy diváci. Ti o postupu svých oblíbenců rozhodují pomocí SMS hlasů. Ty se kombinují s hlasy od poroty jednoduchým způsobem. Páry dostanou od jednoho do deseti bodů podle toho, jak je hodnotila porota a zároveň stejný rozsah bodů za hodnocení od diváků. Na konci každého kola vypadává ta dvojice, která v součtu získá méně hlasů.

Divácké hlasy ovšem mají navrch, pokud dojde ke shodě v počtu bodů. V takovém případě postupují dále ti tanečníci, kteří oslovili více diváků u televize.

Video
délka: 06:40
1080p 720p 480p 360p 240p

Piškulova tanečnice Lálová: Můj nahý zadek odrovnal Marka Ebena! Markéta Reinischová, Petr Soukup

Fotogalerie
10 fotografií

StarDance 2018

Taneční páry Porota Předchozí vítězové

Devátá řada pořadu StarDance ... když hvězdy tančí proběhne na podzim roku 2018. Moderování se znovu ujmou Marek Eben a Tereza Kostková. Mezi prvními potvrzenými soutěžícími byla hvězda seriálu První republika Veronika Arichteva nebo moderní pětibojař David Svoboda.