S rozlohou 800 kilometrů čtverečních je Madeira destinací nabízející mnoho aktivit i zážitků. Říká se jí „ostrov věčného jara“. To proto, že na Madeiře je stále příznivé počasí a kvete celý rok. Již čtyřikrát ostrov získal cenu v kategorii nejlepší evropská ostrovní turistická destinace. Můžete tu zažít aktivní dovolenou i příjemný relax. Na Madeiře totiž najdete pláže i hory.

Madeira je součástí Portugalska, tudíž patří do Evropské unie. Hlavním městem je Funchal, měnou euro a domluvíte se zde především portugalsky a anglicky.

Počasí na Madeiře

Denní teplota v létě nepřesáhne 25 °C. V zimě noční teplota neklesne pod 11 °C. Rozdíl mezi průměrnou denní a noční teplotou je asi 4 °C po celý rok. Na suchém východě ostrova, v horách a na náhorní plošině většinou fouká silný vítr.

Na severním pobřeží často prší. Pro dovolenou je tak nejpříjemnější jih ostrova, kde leží hlavní město Funchal. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Madeiry je období mezi březnem a listopadem.

Ke koupání vybízí řada bazénů, včetně přírodních, ale hlavně bezpočet pláží.
Autor: Ivan D. Hladík

Madeira - pláže, hory, příroda

Ostrov Madeira je sopečného původu, takže jeho povrch je rozmanitý. Na Madeiře je jedna stometrová písčitá pláž Prainha u městečka Canical, městská pláž ve Funchalu a několik malých kamenitých pláží.

Proto je návštěva ostrova spíše výletem za přírodou. Spíše než relaxace na pláži je vhodnější turistika. Na Madeiře stále něco kvete a během chvíle se ze slunné pláže dostanete do zamlžených kopců plných prudkých srázů a divoké zeleně.

Stavitelé museli překonat plno překážek, aby postavili levády, systém, snášející vodu z vysokých hor na severu k jižnímu pobřeží a po celém ostrově.
Autor: Ivan D. Hladík

Co jsou to levády

Levády jsou povrchové kanály, které odvádějí vodu z deštivého severu ostrova na sušší jih. Britové je budovali už před 500 lety a příroda je dávno přijala za své. Díky povrchovým kanálům vzrostla obliba vnitrozemské turistiky, jelikož je možné podél nich procházet zdejší lesy.

K dnešku bylo na Madeiře vybudováno tisíce kilometrů levád, které zásadně usnadňují pohyb po vnitrozemí ostrova. Zhruba jedno procento kanálů je v tunelech.

Stavitelé museli překonat plno překážek, aby postavili levády, systém, snášející vodu z vysokých hor na severu k jižnímu pobřeží a po celém ostrově.
Autor: Ivan D. Hladík, Visit Madeira

Hlavní město Funchal

Madeira je autonomní oblastí Portugalska, jehož hlavním městem je Funchal. Na rozloze 76,2 kilometrů čtverečních žije přes 100 tisíc obyvatel. Funchal je moderní evropské město a nejvíce peněz jde z turistického průmyslu, obchodů, restaurací a hotelů. Jeho nejcennější partie s původními vavřínovými lesy (laurissilva) byly roku 1999 zapsány na seznam přírodních památek UNESCO.

Ve Funchalu se nacházejí významné stavby. Na konci 15. století byl postaven kostel a klášter Santa Clara, v roce 1514 pak byla dokončena stavba katedrály Nanebevzetí Panny Marie v Sé. Kvůli pirátům pak postupně zdejší vybudovali 4 pevnosti - Forte do Ilhéu, São Lourenço, Fortaleza do Pico a Forte de São Tiago.

Letní průměrné teploty ve Funchalu se pohybují okolo 22 °C, zimní kolem 16 °C. Průměrná teplota mořské vody se pohybuje mezi 22 °C v létě a 18 °C v zimě.

Slavným rodákem je portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo.


Základní fakta o ostrově Madeira

Rozloha: 750,7 kilometrů čtverečních

Počet obyvatel: 244 tisíc

Hlavní město: Funchal

Vzdušná vzdálenost z Prahy: 3216 kilometrů

Turistická sezona: celý rok

Video
Video se připravuje ...

Madeira: portugalský šperk na dosah ruky, kde jaro a nejkrásnější zážitky nikdy nekončí. Ivan D. Hladík, Visit Madeira

Fotogalerie
38 fotografií