O zdolání Kilimadžára se každý rok pokouší desetitisíce turistů, kteří jsou přitahováni lákadlem nejvyšší světové sopky a zároveň nejvyššího vrcholu dostupného turistům bez předchozích horolezeckých zkušeností a znalostí. Rozhodně ale nejde o nenáročný výstup a předpokladem pro jeho úspěšné zvládnutí je dobrá fyzička a odhad vlastních sil. Značná část turistů to podceňuje a pak se musí vracet, ještě něž dosáhnou vrcholu.

Ačkoli se patrně právě o Kilimandžáru zmiňoval už řecký filozof Ptolemaios ve druhém století našeho letopočtu, Evropané se dlouho zdráhali uvěřit existenci zasněžené hory uprostřed afrických rovin pouhé tři stupně pod rovníkem. První svědectví křesťanského misionáře Johanna Rebmanna o zasněžené hoře v Africe z roku 1848 sklidilo ve vědeckých kruzích posměch. Trvalo dalších 41 let, než si německý horolezec Hans Meyer konečně probil cestu hlubokým sněhem a dosáhl vrcholu.

Když se Meyer na horu ještě jednou po 11 letech vrátil, zjistil, že ledovce na Kilimandžáru značně ubývá. Tento proces nadále pokračuje - podle fotografií je zřejmé, že Kilimandžáro přišlo od roku 1912 o 85 procent ledové pokrývky - a vědci nyní předpovídají, že by mezi rokem 2040 a rokem 2060 mohl sníh zcela zmizet.

Ubývání sněhu nicméně nahrává turistům, kteří začali horu zaplavovat. Meyer potřeboval na výstup dva pokusy a nakonec mu trvalo plných šest týdnů, než dosáhl vrcholu dřímajícího vulkánu. Dnes většina lidí vyběhne nahoru - nebo se o to alespoň pokusí - za pouhých pět či šest dní, čímž ale připraví svému tělu neobyčejnou zátěž.

Výstup začíná v noci

Kilimandžáro je názvem celého šedesátikilometrového masivu, který se skládá ze 3 nečinných stratovulkánů – Shira, Mawenzi a Kibo. Nejvyšší bod se nalézá na vulkánu Kibo a je jím vrchol Uhuru, jehož název je swahilským výrazem pro svobodu. Při svých 5895 metrech je úžasnou výzvou a odměna je rovněž úžasná - výhled z okraje kráteru za rozbřesku je prý s okolními sněhovými poli a ledovci nejkrásnějším východem slunce na světě.

Cesta na vrchol Afriky vede několika klimatickými pásmy, od zemědělské krajiny (1300 – 1800 m n. m.), přes deštný prales (1800 – 2800 m n. m.), vřesoviště (2800 – 4000 m n. m.) a horskou poušť (4000 – 5000 m n. m.) až po ledovec (5000 a výše m n. m.). Pro každého návštěvníka, který chce zdolat tuto horu, je zcela nezbytné nepodcenit aklimatizaci v jednotlivých výškách, aby si organismus zvykl na nižší obsah kyslíku ve vzduchu. Samotný výstup po kuželu vyhaslé sopky tak trvá nejméně pět dnů.

Jako na jiné hory, i tady začíná výstup na vrchol hluboko v noci. Hlavním důvodem je to, aby bylo dostatečně času za světla při případném komplikovaném sestupu, který často bývá fyzicky náročnější. Nezapomenutelným zážitkem bude řada ve tmě svítících čelovek - baterek stoupajících vzhůru po svahu. Na vrcholek se dostanete k ránu, pokocháte se východem slunce a za světla a vzrůstající teploty, která by vás při výstupu zbytečně zatěžovala, se vydáte dolů.

Pro výstup na Kilimandžáro se používá šest základních cest. Lemosho, Machame, Marangu, Shira, Rongai a Umbwe. Nejpopulárnějšími jsou Marangu (Coca Cola route) a Machame (Whisky route). Cesta na vrchol těmito dvěma trasami zabere asi 5-7 dní.

Machame Route
Autor: Shutterstock

Kilimandžáro je byznys

Kilimandžáro patří jednoznačně mezi turistické hity. U tanzanského města Moshi kvůli turistům dokonce vzniklo letiště, kde na ně číhají průvodci. Bez průvodců a kuchařů nahoru ani nemůžete, správa národního parku individuální výstupy nepovoluje. Oficiálním důvodem je bezpečnost, ve skutečnosti jde ale spíše o peníze.

Výnosy z turistického ruchu v Kilimandžárském národním parku, jež v roce 2013 dosáhly 51 miliónů dolarů (cca jedna miliarda korun), pomáhají dnes zabezpečit nejen vlastní ekosystém hory, ale také podporují řadu dalších tanzanských parků.

Prospěch z turistů mají i okolní obce, z nichž příslušníci kmene Wachagga dodávají nejvíce nosičů a průvodců doprovázejících turisty na jejich výpravách až na vrchol. Ti si mohou vydělat tolik peněz, že bez problému zabezpečí i početnou rodinu.

Pro výstup na Kilimandžáro je nutné mít v kapse nejméně 1400 dolarů (29 tisíc korun). Pořídit se dá samozřejmě i levněji, ale je třeba počítat, že s nižší cenou jde dolů i kvalita a v některých případech i bezpečnost. A právě tu by tu nikdo neměl podceňovat, Kilimandžáro si totiž každoročně vyžádá kolem 10 obětí z řad turistů. Většinu z nich zabije akutní horská nemoc, též zvaná výšková.

Při výstupu na Kilimandžáro turistům asistují průvodci, nosiči a kuchaři.
Autor: Profimedia.cz

Výšková nemoc zabíjí

Řada turistů při výstupu brzy začíná trpět řídkostí vzduchu, přičemž prvním příznakem slabé výškové nemoci bývá mírná bolest hlavy. Když vřesoviště ustoupí vysokohorské poušti a dobrodruhy obklopí mraky, stane se stoupání skutečnou výzvou.

V 5500 metrech dosahuje atmosférický tlak pouhé poloviny tlaku v nulové nadmořské výšce. Mozku zásadně chybí kyslík a čím dál víc lidí si stěžuje na bolesti hlavy a nevolnost. Jiní trpí halucinacemi.

Nejlepším lékem na výškovou nemoc je sestup, někteří však nedoceňují závažnost svého stavu a riskují plicní či mozkové edémy, tedy smrtelné otoky plicních či mozkových tkání.

Výzvu značná část dobrodruhů nezvládne. Podle starších statistik dosáhla vrcholu Kilimandžára jen asi polovina všech turistů na všech trasách. Pětidenní výstup zvládla jen asi třetina lidí, přičemž čím delší výstup, tím větší úspěšnost. Při osmi dnech se nahoru dostalo už 85 procent turistů. Statistiky se sice během posledních let určitě zlepšily, poselství ale zůstává. Není radno přeceňovat své síly a lepší je zvolit si delší výstup.

Kilimandžáro
Autor: Shutterstock

Kilimandžáro - základní informace

● Kilimandžáro 5895 m - Afrika

● Zpáteční letenka do Nairobi - kolem 20 000 Kč, z Nairobi do Moshi cca 5-10 tisíc (lze absolvovat levněji autobusem)

● Cena za výstup - od 25 000 až do 41 000 Kč podle cesty

● Nejlepší měsíc na výstup - leden až březen a červen až říjen

● Teplota na vrcholku je přibližně -10 ºC - (výstup v noci)

● Jiné názvy pro Kilimandžáro jsou Uhuru (svoboda), dále Kilima Dscharo, Oldoinyo Oibor (masajsky bílá hora) a Kilima Njaro (svahilsky svítící hora).

● Kilimandžáro, konkrétně vrchol Kibo, je jedním z vrcholů 7summits (česky též zvaný Koruna planety), což je horolezecký projekt tvořený nejvyššími horami všech sedmi kontinentů. Všechny tyto hory zdolal např. Čech Miroslav Caban.

Fotogalerie
18 fotografií