Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Zataženo, déšť se sněhem 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Sto let od Sarajeva: Tak nám zabili Ferdinanda, unikátní rekonstrukce atentátu

Autor: yt - 
27. června 2014
13:48

Zmatky, chaos, podcenění situace a zcela nedostačující bezpečnostní opatření – tohle všechno provázelo návštěvu rakouského následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho ženy Žofie osudného 28. června 1914 v bosenské metropoli Sarajevu. Zavraždit budoucího rakouského císaře bylo tak snadné! Mohl to provést prakticky kdokoli, kdyby chtěl.

Zatímco ulice slunného Sarajeva byly ten den plné postávajících zvědavců, policisty mezi nimi nebylo skoro vidět. Na každých 200 metrů podél trasy, kudy měl následník rakouského trůnu projíždět, stál jen jeden četník! Vedení města ani nevyužilo přítomnosti tisíců vojáků nedaleko za městem, kteří před dvěma dny úspěšně absolvovali vojenské manévry. „Nemůžou do města, nemají slavnostní uniformy,“ namítl tehdejší guvernér Sarajeva Oskar Potiorek a dodal, že arcivévodovi nic nehrozí. Ferdinand projížděl městem v otevřeném autě se staženou střechou, bez jakékoli ochranky. Přitom z návštěvy Sarajeva už dopředu neměl dobrý pocit a před odjezdem do Bosny jej pronásledovala neblahá tušení.

45 Vlak s následníkem rakouského trůnu právě přijel do Sarajeva 45 Vlak s následníkem rakouského trůnu právě přijel do Sarajeva | Profimedia.cz

Ještě na jaře 1914 váhal, zda se manévrů v Bosně vůbec zúčasní. Zřejmě si uvědomoval, že jej Srbové, kteří si nepřáli být součástí Rakousko-uherské říše a toužili po připojení k nezávislému Srbsku, nemají dvakrát v lásce. Plánované manévry brali jako provokaci a mnozí dokonce věřili, že povedou k náhlému přepadení Srbska. Arcivévoda se s obavami, zda bude letní vedra v Bosně snášet, obrátil na císaře Františka Josefa, ale ten jej odbyl s tím, že na něm samotném je, jak se rozhodne.

Po uvítání nasedá pár do sportovního vozu značky Gräf & Stift se staženou střechou, jenž patří českému hraběti Františku Harrachovi. Po uvítání nasedá pár do sportovního vozu značky Gräf & Stift se staženou střechou, jenž patří českému hraběti Františku Harrachovi. | Profimedia.cz

Arcivévodovy nepříjemné pocity měly své opodstatnění. Vždyť už v prosinci 1913 kolovaly v Srbsku i v Bosně výzvy, aby se Srbové chopili všeho, co mají po ruce: nožů, střelných zbraní, bomb i dynamitu. Na jaře příští roku se pak tři bosenští studenti v jedné z bělehradských hospod domluvili, že na následníka trůnu spáchají atentát, a požádali tajnou nacionalistickou organizaci Černá ruka o zbraně a instruktáž. Každý z nich si pak pětadvacetkrát vystřelil na strom a vyzbrojeni čtyřmi  pistolemi Browning ráže 9 mm a šesti bombami šli do akce.

Srbská vláda o přípravě atentátu věděla a dokonce se mu pokusila i zabránit. Srbský vyslanec ve Vídni varoval už 5. června rakousko-uherského ministra financí a upozornil, že termín návštěvy nebyl vybrán šťastně. V ten den totiž Srbové prohráli v roce 1389 s Turky na Kosově poli. Ministr financí však z neznámých důvodů toto varování nepředal ani císaři a arcivévodovi, ani ministru zahraničí.

Auto s manželským párem zastavuje u pošty. Poštmistr předává vévodkyni telegram od dětí. Auto s manželským párem zastavuje u pošty. Poštmistr předává vévodkyni telegram od dětí. | Profimedia.cz

Na cestu do Bosny provázela arcivévodu jeho manželka, česká šlechtična Žofie Chotková. Byla v požehnaném stavu a šlo o její vůbec první vystoupení na veřejnosti po 14 letech, kdy si ji František Ferdinand proti vůli císaře a celé habsburské rodiny vzal za ženu. Komplikace provázely pár už od počátku. Kvůli náhlé poruše salónního vozu číslo 22 museli už v Praze přesednout do jiného vagonu. Arcivévoda to tehdy okomentoval slovy: „Vidíš, Žofie, tak to začíná, nejprve zavařený vagon, pak atentát v Sarajevu.“

Následníka vítají zástupy lidí postávajících spořádaně na chodnících. Následníka vítají zástupy lidí postávajících spořádaně na chodnících. | Profimedia.cz

Další nepříjemnost na Františka Ferdinanda čekala ve Vídni, kde v salónním voze nefungovala elektrická instalace. Bylo proto nutné pro osvětlení použít svíčky. „Jako v hrobě,“ poznamenal arcivévoda sarkasticky.

Večer před odjezdem z Ildže do Sarajeva si následník trůnu pohrával s myšlenkou cestu do Sarajeva odřeknout a vrátit se zpátky domů k dětem, ale nakonec ji zapudil, aby neurazil sarajevské představitele.

V Sarajevu už na něj čekalo „sedm statečných“ atentátníků, z nichž ale jenom dva se nakonec odhodlali k činu. Tím prvním byl protřelý anarchista Nedeljko Čabrinović, který do auta s následníkem hodil ruční bombu.

Domy, kolem nichž auto s následníkem projíždí, jsou vyzdobené prapory, květinami i orientálními Domy, kolem nichž auto s následníkem projíždí, jsou vyzdobené prapory, květinami i orientálními | Profimedia.cz

Tehdy se ještě nad Františkem Ferdinandem smilovalo nebe: puma se včas odrazila od kapoty a explodovala pod koly jiného vozidla. Ani to však sarajevské činitele nepřimělo bezpečnostní opatření ve městě zesílit. Naopak sekali jednu fatální chybu za druhou.

Měnil se program návštěvy i trasa cesty, aniž by byli předem informování řidiči, až nakonec při bloudění ulicemi Sarajeva zastavilo auto s rakouským následníkem trůnu přímo před překvapeným Gavrilem Principem, studentem osmiletého gymnázia. Ten už s atentátem ani nepočítal a zrovna se chystal sníst si sendvič, jenže historická náhoda mu přihrála takovou příležitost na smeč!

Na následníka trůnu byl opět spáchán atentát! Ze vzdálenosti dvou až tří metrů na něj nečekaně vypálil dvě rány z pistole mladý muž Na následníka trůnu byl opět spáchán atentát! Ze vzdálenosti dvou až tří metrů na něj nečekaně vypálil dvě rány z pistole mladý muž | Profimedia.cz

Stačilo jen natáhnout ruku s pistolí a vystřelit naslepo dvě kulky. Jedna trefila břicho vévodkyně, druhá krční tepnu arcivévody. Krátce na to se tři děti Františka Ferdinanda stali prvními válečnými sirotky. Smrt jejich rodičů totiž posloužila jako záminka k rozpoutání První světové války, v níž zahynulo skoro 40 milionů vojáků i civilistů.

Sledujte zítra online reportáž „Sarajevský atentát minutu po minutě“ a dozvíte se víc!

APolicisté zadržují pachatele atentátu, dvacetiletého studenta gymnázia Gavrila Principa. APolicisté zadržují pachatele atentátu, dvacetiletého studenta gymnázia Gavrila Principa. | Profimedia.cz


czrus ( 27. června 2014 18:17 )

A TAK HLE nova VLADA Ukrainy , fasisty , zabili - spalili vice 200 lidi co byli proti EU a USA , a proto tet jde valka na Ukraine , pulka Ukrainy mluvi Russki , voni nechteji vladu fasistou , a tet zabijej kazdeho fasistu co ma inom pistol , uz sou tam na strane POVSTALCU bojuje proti fasistu lidi s celeho sveta Cesi Italove a hodne inych lidi maji v rukach Russki moderni zbrani , co tanki fasistou otviraji jako konzervy . http://www.zvedavec.org/komentare/2014/05/5964-obrazek-lepsi-nez-tisic-slov.htm%20jinak%20i%20p %20%20ri%20mazoom

Zobrazit celou diskusi