Nechtění migranti: Loď Aquarius v Evropě znovu odmítají, uvízla v mezinárodních vodách

Autor: ČTK, AKu - 
13. 8. 2018
11:47

Záchranářská loď Aquarius, která v pátek vzala na svou palubu 141 uprchlíků, stále nedostala od žádné evropské země povolení k vylodění těchto lidí. Šéfka organizace SOS Méditerranée, která loď spolu s Lékaři bez hranic provozuje, situaci označila za nepřijatelnou.

 Aquarius obnovila svou misi po dvouměsíční odmlce, již vyvolala krize kolem 600 uprchlíků, které posádka zachránila v červnu, avšak Itálie a Malta lodi uzavřely své přístavy. Až po devíti dnech povolilo zakotvení Španělsko.

„Vyzýváme evropské státy, aby se ujaly své odpovědnosti,“ řekla v pondělí generální ředitelka SOS Méditerranée Sophie Beauová serveru franceinfo.

O uprchlících, již jsou nyní na palubě Aquariusu, řekla, že je jejich stav stabilní. Lidé jsou prý ale vyčerpaní, unavení a dehydrovaní. Mnozí prošli tábory v Libyi a mají za sebou špatné zacházení.

Loď je nyní v mezinárodních vodách poblíž Malty a italského ostrova Lampedusa. Italský ministr vnitra Matteo Salvini ale řekl, že tito uprchlíci do žádného italského přístavu nevplují.

Podle mezinárodního práva se má o zachráněné postarat země s nejbližším přístavem, což v době záchrany byla Libye. Beauová ale sdělila, že libyjská pobřežní hlídka ujistila, že Libye uprchlíkům bezpečný přístav nemůže zajistit. Bezpečný přístav znamená místo, které dokáže běžencům poskytnout ochranu, což podle Beauové „není v současné situaci v žádném případě Libye“.


Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa