Migranti včetně dvou těhotných žen čekali na lodi dva týdny. Přijme je Tunisko

Autor: jer, ČTK - 
29. 7. 2018
21:50

Čtyři desítky migrantů, kteří kvůli neshodám mezi několika středomořskými státy strávili více než dva týdny na moři na palubě obchodní lodi, se budou smět vylodit v Tunisku na severu Afriky. Přijetí migrantů „z humanitárních důvodů“ v neděli nařídil tuniský premiér Júsuf Šáhid, který se dosud takovému kroku bránil. Informovala o tom agentura AP.

Člun se 40 uprchlíky z Egypta, Mali, Nigérie a Bangladéše vyplul začátkem července nejspíše z Libye. Na moři se pak dostal do potíží a jeho pasažéry zachránila maltská loď, která pak migranty 16. července předala na palubu plavidla tuniské těžební společnosti Miskar. Kapitán lodi Sarost 5 ale nezískal povolení zakotvit v žádném tuniském přístavu, migranty odmítala přijmout i Itálie, Francie a Malta.

Humanitární organizace Červený půlměsíc opakovaně varovala, že podmínky na palubě obchodní lodi nejsou vhodné pro dlouhodobější pobyt tolika lidí. Mezi migranty jsou i dvě těhotné ženy. I proto nyní tuniský premiér svolil, že migranti se smějí vylodit v přístavním městě Zarzis. Z něj budou převezeni do ubytovacího zařízení pro migranty.

Šáhid potvrdil, že váhání tuniských úřadů souviselo zejména s obavami, že si představitelé EU budou vstřícný krok vykládat jako souhlas s případným umístěním dalších center pro migranty na tuniském území. S tím Tunisko rezolutně nesouhlasí.

Video PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí - INFO.CZ
720p 360p

Tunisko a Maroko se v poslední době staly zeměmi, z nichž vyplouvá stále více migrantů k evropským břehům. Stalo se tak proto, že Libye, která dosud byla na severoafrickém pobřeží hlavním výchozím bodem pro uprchlické lodě, zpřísnila kontroly na moři.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa