Rybáři našli 28 těl: Patřila uprchlíkům, kteří zemřeli hladem a žízní

Autor: mah,ČTK - 
19. 4. 2017
11:15

Libyjští rybáři u pobřežního města Sabráta našli těla 28 migrantů. Ti zřejmě zemřeli hladem a žízní na lodi s nefunkčním motorem. S odvoláním na libyjské ministerstvo vnitra o tom informoval zpravodajský web eNCA. Libye se stala baštou pašeráků. Ti využívají chaosu, který v zemi panuje od svržení Muammara Kaddáfího v roce 2011.

V posledních třech letech se každý rok z Libye do Itálie přeplavilo více než 150.000 migrantů. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) se takto letos do Itálie doplavilo už 26.900 běženců, což je o 7000 více než za stejnou dobu loni. Přes 600 migrantů podle oficiálních údajů při cestě utonulo.

Osmadvacet migrantů, mezi kterými byly čtyři ženy, rybáři našli na lodi po západu slunce. Loď i s těly pak přepravili k pobřeží. Oběti byly podle libyjského ministerstva vnitra pohřbeny na hřbitově, kde jsou uloženi i další migranti. Odkud běženci pocházeli, ministerstvo vnitra neuvedlo, většina migrantů cestujících přes Libyi však pochází ze subsaharské Afriky.

Pašeráci lidí migranty do Evropy většinou posílají na nafukovacích člunech, ze kterých bývají zachráněni, když se dostanou do mezinárodních vod. Některé z nich ale zastaví libyjská pobřežní hlídka a vrátí je zpět do Libye.

Vyslanec OSN v Libyi Martin Kobler v rozhovoru pro Bayerischen Rundfunk řekl, že podmínky v libyjských uprchlických táborech jsou velmi špatné. Tábory jsou zcela přeplněné a ženy tam podle něj mnohdy čelí sexuálnímu obtěžování. Rostoucí počet migrantů využívají podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v Libyi pašeráci lidí, kteří s nimi obchodují jako s otroky a za jejich propuštění požadují velké výkupné.

VIDEO: Reportér Blesku strávil týden v uprchlickém táboře. Podívejte se na reportáž:
Video Byli jsme týden mezi uprchlíky: Idomeni, tábor naděje a zoufalství. - Václav Lang, David Vaníček
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa