Aktivisté vyrazili z Berlína do Sýrie. Pochod do Aleppa prochází právě Českem

Autor: sou - 
10. 1. 2017
16:17

Krátce po Vánocích z Berlína vyrazilo několik stovek aktivistů na čtyři tisíce kilometrů dlouhý pochod do Aleppa. Zhruba třicet účastníků momentálně přechází přes Českou republiku. V obci Libouchec a v Ústí nad Labem je dokonce doprovázeli i policisté. Přespávat budou například ve školách či sokolovnách, kde budou pořádat i debaty o válce v Sýrii.

K pochodu se přidal i pan Milan, který se nedávno vrátil ze zimního táboření. S přáteli strávil při teplotách minus sedmnáct stupňů příjemný víkend. Uvědomil si při něm ale, jak jsou na vše dobře vybavení a navíc mají možnost se kdykoliv vrátit domů. „Ve stejných podmínkách žijí lidi, kteří nejsou ani outdoorově vychovaní a ani na to nemají vybavení a ani se v té situaci neocitli dobrovolně, a tak mě z toho dost zamrazilo,“ vysvětlil svůj důvod pan Milan.

K pochodu se rozhodla přidat i Marie, protože na jednu stranu všude čte o tom, co se v Aleppu děje, ale na druhou zase slyší i hlasy, které tvrdí, že to nemusí být pravdivé. „Buď může člověk sedět doma a dívat se na to, anebo můžeme vymyslet alespoň něco symbolického, co s tím každý z nás může udělat. Takže já jsem ráda, že se našel tým lidí, kteří dali dohromady tento pochod, a sama za sebe se přidávám,“ popsala Marie.

Organizátoři předpokládají, že se počet účastníků rozroste

Momentálně skupina čítá zhruba třicet lidí. „Předpokládáme, že během pochodu kolem větších měst, ať už je to Ústí nad Labem, Praha, Havlíčkův Brod nebo Brno, bude vždycky řada lidí, kteří se k nám připojí a půjdou s námi nějakou cestu,“ uvedl pro Blesk.cz jeden z organizátorů české trasy Pochodu pro Aleppo Martin Madej.

Na hraničním přechodu v Libouchci a v Ústí nad Labem dokonce akci hlídali i policisté. „Policie v podstatě jen dohlíží na to, aby bylo všechno v pořádku, a my s nimi spolupracujeme tak, aby žádný problém nevznikl. Vždy to ale záleží na daných krajských ředitelstvích policie, kolik a na jakou dobu těch policistů vyhradí,“ informoval Madej.

Organizátoři předem kontaktovali všechny obce, přes které budou přecházet, kvůli možnostem přenocování. „Kontaktovali jsme školy, církve, sokolovny a další instituce. Zatím jsme měli vždy štěstí na to, že se nám dostalo příznivé odpovědi v tom smyslu, že jsou schopni několik desítek účastníků tohoto pochodu ubytovat,“ upřesnil Madej s tím, že na většině míst proběhnou i debaty ohledně války v Sýrii.

Lidé se k pochodu přidávají i jen na pár hodin

Celý průvod pak doprovází i dodávka, ve které si účastníci převážejí nejrůznější věci. „Převážíme v ní například batohy nebo třeba některé náčiní na vaření, protože si často i společně vaříme, a případně i další věci, jako jsou léky a podobně,“ informoval Madej.

Pochod je určen pro každého, kdo se ho chce zúčastnit a projít s ním třeba jen úsek kolem svého bydliště. „Jsou takoví, kteří jdou několik hodin, jsou tací, kteří jdou několik dnů, a jsou i takoví, kteří si na to vyhradí několik týdnů. Z Česka zatím nevíme o nikom, kdo by chtěl ujít celou tu trasu, ale přidali se už dříve k pochodu ti, kteří by ho celý absolvovat chtěli,“ upozornil Madej s tím, že pochod půjde přes Česko několik týdnů.

Trasa mírového pochodu pro AleppoTrasa mírového pochodu pro Aleppo | 

Na řecké pevnině je podle analytika Pomáháme lidem na útěku přes padesát tisíc uprchlíků a dalších patnáct tisíc je rozeseto po ostrovech. „Žijí tam ve stanech a starých továrních budovách a v tuhle tu chvíli, kdy prší a mrzne, někdy i sněží, tak jsou ty podmínky velice katastrofické a je otázkou času, kdy to na lidech bude nechávat trvalé následky,“ upozornil Dalimil Petrilák.

Účastníci urazili téměř tři stovky kilometrů

Účastníci už ušli přes 260 kilometrů, což je zhruba 20 kilometrů za každý den. Z České republiky pak budou pokračovat přes Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko, Makedonii, Řecko a Turecko.  Důvody, proč se lidé k pochodu přidávají, jsou různé a velmi osobní. Všichni se ale shodují na tom, že je důležité, aby se do obléhaných míst Sýrie dostala humanitární pomoc.

„Nynější zastavení palby je velmi nejisté. Vývoj předchozích příměří a podmínky toho stávajícího vyvolávají pochyby o tom, že by boje nyní mohly ustat dlouhodobě. Cíle našeho pochodu proto zůstávají stejné. Ochrana civilistů je nadále naprostou nezbytností,“ uzavřel tiskový mluvčí mezinárodního týmu Civil March for Aleppo Sebastian Olény.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa