Merkelová přiznala v městě „sexútoků“ chyby: Nebyli jsme s uprchlíky důslední

Autor: ČTK,bk - 
9. 1. 2017
16:47

Německo podle kancléřky Angely Merkelové nepostupovalo v minulosti dost důsledně při integraci migrantů, ani při vracení těch, kteří v zemi nemohou zůstat. To se podle ní musí změnit. Merkelová to v pondělí řekla v projevu na zasedání svazu zaměstnanců státní správy v Kolíně nad Rýnem.

Merkelová ve svém prvním větším veřejném vystoupení v novém roce znovu připustila dřívější nedostatky v migrační politice spolkové republiky. Již v loňském roce se přitom nechala slyšet, že Německo nebylo na masivní příchod uprchlíků v roce 2015 dostatečně připraveno.

Dnes ve zhruba 40minutovém vystoupení zdůraznila jak nutnost lepší integrace běženců, kteří v Německu dostanou ochranu, tak důslednější vracení těch, kteří na azyl nebo jinou formu právní ochrany nemají nárok.

„Musíme být upřímní. V letech, kdy jsme měli málo lidí žádajících o azyl nebo těch, kteří potřebovali ochranu v souladu se Ženevskými úmluvami, tak jsme ani jednu z těchto částí neprosazovali tak důsledně – a to platí pro všechny úrovně, od komunální přes zemskou až po spolkovou – jak by to bylo potřeba,“ konstatovala německá kancléřka.

Pokud jde o lepší návratovou politiku, vidí Merkelová nutnost dohody se zeměmi, jako jsou Maroko, Alžírsko, Tunisko nebo Egypt. V tomto úsilí přitom podle ní musí ministru vnitra pomoci i ostatní členové kabinetu.

Šéfka německé vlády dnes také výslovně ocenila postup policie při novoročních oslavách v Kolíně nad Rýnem, který v zemi vyvolal diskuse, protože při něm policie dočasně zadržela více než 100 osob původem většinou ze severní Afriky. Široké nasazení policistů na Silvestra pomohlo podle zastánců zákroku zabránit opakování situace před rokem, kdy v centru města převážně muži pocházející ze severu Afriky masově napadali ženy.

Politici odmítající migranty nepomáhají EU, tvrdí kancléřka

Politici, kteří zcela odmítají přijímání uprchlíků, nepomáhají podle německé kancléřky Angely Merkelové fungování Evropy. Každá země má nést část humanitární zodpovědnosti, je přesvědčena německá politička. Proti dobrovolnému přijímání migrantů je například český prezident Miloš Zeman.

„Potřebujeme samozřejmě společnou zodpovědnost za naše humanitární povinnosti. A v tom máme v Evropské unii zatím ještě silné nedostatky,“ vyjádřila své přesvědčení kancléřka v projevu na zasedání svazu zaměstnanců státní správy v Kolíně nad Rýnem. Pokud všechny země nebudou připraveny nést část povinností, nemůže podle ní fungovat společný azylový systém.

„Když někteří říkají ‚My nebudeme vůbec přijímat lidi, kteří potřebují ochranu‘, tak to pro mě není fungující Evropa,“ poznamenala Merkelová za potlesku posluchačů. Na problematice je potřeba dále pracovat, podotkla také šéfka německé vlády, která připomněla, že i spolková republika dříve odmítala kvóty pro přerozdělování uprchlíků.

Proti těmto kvótám se dlouhodobě staví Česká republika i další státy takzvané visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Česko by mělo na základě povinných kvót i dobrovolného závazku do konce letošního roku přijmout 2691 běženců z Řecka a z Itálie, tedy ze zemí, které výrazně zasáhla migrační krize. Zatím jich však přijalo jen velmi málo.

Proti přijímání migrantů, byť i dobrovolnému, na území České republiky se ve svém vánočním poselství vyslovila česká hlava státu. Vytvářelo by podhoubí pro teroristické útoky, o jejichž souvislosti s migrační vlnou již dnes téměř nikdo nepochybuje, vyjádřil prohlásil Miloš Zeman.

Vše o uprchlické krizi čtěte na Blesk.cz ZDE >>>

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa