Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Běženci nepřišli na nápad prchnout z Česka sami. Kdosi je navedl, tvrdí fond

Autor: ČTK - 
3. dubna 2016
20:31

Skupinu 25 uprchlíků z Iráku, kteří v pátek odmítli azyl v Česku a zamířili do Německa, k tomu přesvědčil někdo třetí. Uvedl to Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, která předtím v rámci svého programu přesunu iráckých křesťanů organizovala jejich příchod do ČR. Migranti byli v Německu zadrženi, v pondělí se mají vrátit do ČR. Policie je plánuje umístit do detenčního zařízení, odkud by měli zamířit zpět do země původu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ale řekl v televizi Nova, že by Iráčané po návratu z Německa mohli i znovu požádat o azyl v Česku.

Frýdl je přesvědčen, že si skupina sama nenapsala dopis na ministerstvo vnitra o odmítnutí azylu a neobjednala autobus pro cestu do Německa. „Máme pocit, že tady je nějaká třetí strana, která je přesvědčila, že je čeká úžasná budoucnost někde jinde, přestože byli mnohokrát varováni, co se může stát, když takový krok učiní,“ popsal Frýdl. Právě tato třetí strana je za skupinu nyní zodpovědná, uvedl.

Generace 21 momentálně neví, co se se skupinou děje. „Nemáme k tomu informace,“ řekl Frýdl. Předpokládá však, že by v pondělí mohl fond dál komunikovat s policií a ministerstvem vnitra. „Nechci předjímat, v tuto chvíli je situace úplně nepřehledná, oni vystoupili z našeho programu a odjeli na vlastní pěst neznámo kam,“ dodal.

Zkomplikovali situaci dalším

Těžší situaci budou mít podle Frýdla kvůli aktuální situaci ti uprchlíci z programu, kteří v ČR zůstávají. „Samozřejmě že nám to je líto. Ti, co chtějí odjet, to je zhruba třetina z těch, co přijeli dosud. Dvě třetiny jsou tady a budou to mít o hodně těžší, protože se na ně česká společnost nějak bude dívat,“ řekl. Navíc je podle něj malá naděje na příjezd dalších lidí. Fond zatím přesídlil 89 z celkově plánovaných 153 Iráčanů.

Křesťanští uprchlíci přijeli do Česka k přesídlení a byli původně ubytováni v Okrouhlíku u Jihlavy. V sobotu se však vydali autobusem do německého Essenu. „Učinili rozhodnutí, které může být hodně špatné pro ně i pro jejich děti, protože se budou muset vrátit do Iráku a kdo ví, co tam s nimi bude,“ řekl Frýdl.

Dříve policie hovořila o tom, že zůstane v platnosti jejich výjezdní příkaz, na jehož základě by měli Česko opustit do 7. dubna. Kvůli informacím, které policisté získali od německých kolegů, však bude zneplatněn. Chovanec řekl v televizi, že podle informací od německé policie nesměřovali Iráčané do Německa, ale do jiné evropské země. „Ta cesta neměla končit v Německu,“ prohlásil.