„Zastavte závod migrantů,“ vyzývá Merkelovou její protějšek z Rakouska

Autor: ČTK, simao - 
13. 3. 2016
08:15

Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval svou německou kolegyni Angelu Merkelovou, aby stanovením horní hranice pro příjem uprchlíků zastavila „závod migrantů“. Kancléřka však v neděli upíná pozornost k něčemu jinému - ve třech německých spolkových zemích se odehrávají zemské volby. Budou i testem toho, jaký dopad má uprchlická politika Merkelové.

Rozdělování běženců po EU nefunguje, protože uprchlíci doufají, že se dostanou do Německa, řekl šéf rakouské vlády Faymann listům Österreich a Kronen Zeitung.

„Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace,“ uvedl Faymann. Merkelová podle něj musí „prolomit model, podle kterého je vítězem v závodě ten, kdo se dostane do Německa“.

V současné době totiž mají migranti jen pramalý zájem o jiné členské země Evropské unie a jejich kvóty. Deníku Österreich kancléř uvedl jako příklad Francii, která se nabídla, že přijme 30 000 migrantů. Nepřišlo jich tam ale ani tisíc, „protože všichni chtějí do Německa a do Rakouska“.

Faymann se vyslovil pro to, aby Německo obdobně jako Rakousko jasně stanovilo, že ročně přijme nejvýše 400 000 uprchlíků. EU a Německo podle rakouského kancléře musejí stejně jako Rakousko jednoznačně říci: „Kdo přijde k vnějším hranicím EU s pomocí pašeráků, bude poslán zpět. A to každý.“

V Německu se čeká volební vzestup kritiků Merkelové

Právě uprchlická krize může mít dopad i na troje zemské volby, které se tam v neděli odehrávají. V Bádensku-Württembersku, v Porýní-Falci a v Sasku-Anhaltsku budou Němci rozhodovat o složení zemských sněmů.

Troje volby jsou považovány za test politiky kancléřky Angely Merkelové v uprchlické krizi. Podle průzkumů se očekává výrazný úspěch populistické strany Alternativa pro Německo (AfD), která která vystupuje proti Merkelové a žádá rychlé omezení počtu přicházejících běženců.

V Bádensku-Württembersku podle průzkumů mohou poprvé na zemské úrovni ve volbách zvítězit Zelení. Kancléřčina Křesťanskodemokratická unie (CDU) v posledních dvou měsících výrazně oslabila a v průzkumech klesla na druhé místo, sociální demokracie (SPD) je třetí.

V Porýní-Falci se očekává vyrovnaný souboj mezi CDU a SPD, preference obou stran jsou vyrovnané. V Sasku-Anhaltsku průzkumy favorizují CDU a slibují také nejvýraznější úspěch AfD. Populisté by v této spolkové zemi mohli získat až pětinu hlasů a stát se třetí nejsilnější politickou stranou.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa