Týden s Bleskem mezi uprchlíky. Bída, špína a hněv v táboře tisíců běženců

Autor: Václav Lang - 
13. 3. 2016
06:20

Blesk.cz strávil uplynulý týden mezi uprchlíky v táboře Idomeni na řecko-makedonské hranici. V současnosti tu kolem 13 tisíc lidí doufá ve znovuotevření otevření přechodu a pokračování cesty do Evropy. Podívejte se v rozsáhlé galerii, jak to v táboře vypadá. A připomeňte si, co se tu v minulých dnech událo. 

Uplynulý týden byl pro obyvatele Idomeni zlomový. Od pondělí jednaly špičky Evropské unie se zástupci Turecka o budoucnosti balkánské trasy.

Už v první den summitu se několik desítek běženců rozhodlo vyjádřit svůj názor protestem, při kterém zablokovali uprostřed tábora koleje vedoucí do Makedonie a dovolávali se puštění dále do Evropy.

Podívejte se na celou fotogalerii z tábora Idomeni:

 

Někteří z nich trávili v táboře už několikátý týden. V pondělí přitom do tábora začaly jezdit čtyřikrát za den autobusy, se kterými mohli uprchlíci odjet zpátky do Atén. Denně jich takto odjelo několik desítek.  

Některým běžencům došla trpělivost a v přistavených autobusech odjíždějí několikrát denně zpátky do AthénNěkterým běžencům došla trpělivost a v přistavených autobusech odjíždějí několikrát denně zpátky do Athén

Blesk.cz zmapoval několik zajímavých příběhů těchto běženců. Zajímavý byl třeba případ křesťanské rodiny z Íránu, která před tamními muslimy tají svou víru. 

Bratr Afghánky Raziyeh má dokonce křesťanský kříž vytetovaný na zádechBratr Afghánky Raziyeh má dokonce křesťanský kříž vytetovaný na zádech

Skupina Pákistánců zase svými zjizvenými zády dokumentovala, že ve své vlasti bojovala proti Tálibánu.

16letý bratr Aliho Gondala ukazuje jizvy po bojích s Talibánem16letý bratr Aliho Gondala ukazuje jizvy po bojích s Talibánem

Do Idomeni dorazilo během týdne také několik českých dobrovolníků. Blesk.cz se setkal například s českým profesorem chemie Pavlem Jungwirthem, který se na místo vydal s rodinou, aby pomohl. 

Pavel Jungwirth s manželkou Ivou a dcerou Rút se vrátili z nákupu pro uprchlíkyPavel Jungwirth s manželkou Ivou a dcerou Rút se vrátili z nákupu pro uprchlíky

Velkým tématem byly hygienické podmínky v táboře. Iráčan Amar si například stěžoval na špatné zacházení s ním a jeho teprve 12denním dítětem.

V jednu chvíli se dokonce v táboře objevil had. Téměř dvoumetrového plaza objevil a zabil jeden z uprchlíků, který ho pak ukazoval na důkaz, v jakých podmínkách uprchlíci žijí. 

Muž zuří poté, co v táboře našel hadaMuž zuří poté, co v táboře našel hada

V této reportáži se můžete podívat na to, jaká zařízení mají uprchlíci v táboře k dispozici.

A pro ty, kdo by se snad do Idomeni chtěli sami vydat nebo se tu alespoň zorientovat, jsme připravili mapu tábora:

Uprchlický tábor Idomeni na řecko-makedonské hranici

Doporučujeme
720p 360p
Další videa