V Evropě zmizelo 10 tisíc dětských uprchlíků beze stopy: Stali se kořistí gangů?

Autor: mb - 
31. 1. 2016
11:11

Europol (Evropský policejní úřad) varuje, že v Evropě beze stopy zmizelo přes 10 tisíc dětských uprchlíků, kteří dorazili na starý kontinent bez doprovodu rodičů. Europol se obává, že se bezbranné děti staly kořistí kriminálních gangů, které z nich udělaly de facto otroky nebo je sexuálně zneužívají.

 

„Mluvíme o počtu 10 tisíc dětí a více,“ říká Brian Donald z Europolu a zároveň upozorňuje, že se jedná o konzervativní odhad. Dle něj ve Švédsku loni krátce po registraci zmizelo tisíc dětí a v Itálii dokonce 5 tisíc. Neznamená to ale, že se všechny staly oběťmi zločineckých gangů. Některé z nich zřejmě žijí s širší rodinou. Nevíme však, kde jsou, co dělají a s kým jsou,“ doplňuje Donald. Podle Europolu dorazilo do Evropy bez rodičů zhruba 26 tisíc dětí.

Bezbranné děti jsou pro kriminální gangy snadnou kořistí, některé z nich zneužívají sexuálně, některé využívají naopak k páchání další trestné činnosti. Ve Stockholmu švédská policie varovala před dětskými gangy, které řádí na nádraží. Dětské uprchlíky pak v pátek večer napadl dav stovek radikálů.

Jen v Maroku samotném žije na ulici několik desítek tisíc dětí, které se živí drobnou kriminalitou. Do Evropy přitom proudí uprchlíci nejen ze Sýrie či Iráku, ale právě třeba i z Maroka.

Evropa se snaží vyrovnat s uprchlickou krizí, která je největší od skončení 2. světové války. Do Evropy loni nelegálně dorazil přes milion imigrantů, strastiplnou cestu podnikli nejen mladí muži, ale i ženy, celé rodiny nebo dokonce samotné děti.

„Nezletilé bez doprovodu někdy posílají rodiny. Doufají, že získají azyl a zbytek rodiny se k nim později připojí,“ vysvětluje fenomén osamocených dětí Mariyana Berket z OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).

Jak přesně pomoci ztraceným dětem, Evropa zatím neví, ale Brian Donald z Europolu vyzývá veřejnost k bdělosti: „Ty děti nejsou schované někde v lese ( i když některé z nich mohou být). Tyto děti jsou zneužívány přímo mezi námi, jsou vidět, jsou na očích. To bychom si měli uvědomit.“

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa