Klaus o „totálním selhání“ s uprchlickými kvótami: Referendum nebo volby

Autor: vr - 
24. 9. 2015
22:40

Kvóty na přerozdělení uprchlíků v zemích EU prošly i přes český nesouhlas a ohrazovat se proti nim dle stanovisek vlády už nebudeme. Podle exprezidenta Václava Klause (74) naši vrcholní představitelé totálně selhali. A teď by měli říct svoje lidé.

Český ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) byl v Bruselu přehlasován a kvóty na přerozdělení uprchlíků prošly. Vláda poté prohlásila, že soudní odpor klást nebude. Jenže… Mají jednoho velmi, ale velmi nespokojeného pozorovatele. Exprezidenta Václava Klause, který se rozhodl do situace položit plnou váhou.

Ve vyjádření pro Českou televizi, kterou ve čtvrtek večer zveřejnili jeho spolupracovníci na internetu, tvrdí, že úterní přehlasování našeho ministra v Bruselu je „předzvěstí evropské budoucnosti“. „Definitivně tím … skončilo dosavadní předstírání evropské jednoty, evropského „kamarádství“, údajné rovnoprávnosti evropských zemí…“ píše.

Zároveň zmiňuje, že před ratifikací Lisabonské smlouvy, kterou jako hlava státu kritizoval, se v EU o tak závažných věcech, jako jsou kupříkladu nyní kvóty, nedalo hlasovat většinově.

Nyní prý vyjde z mandátu, který cítí doživotně jako exprezident České republiky a také jako autor nedávné „Výzvy“ mimo jiné odsuzující kvóty – tu dle jeho prohlášení podepsalo 100 tisíc lidí. Co bude jeho záměrem?

Usilovat o to, aby vláda zlegalizovala svůj postoj v Bruselu referendem, či mimořádnými parlamentními volbami. Nikdo jí k tak zásadní věci, která může zcela změnit bezpečnost i charakter naší země, nedal mandát,“ tvrdí. Nátlak, který by k řečenému referendu, či dokonce volbám mohl vést, prý hodlá vyvinout tak, že bude jednat se všemi politickými subjekty, které o to budou mít zájem – parlamentními i mimoparlamentními.

Klausovu výzvu, na kterou na internetu útočili hackeři a recesisté, už v minulosti odsoudili vládní politici – v podstatě ti samí lidé, které on v novém prohlášení, aniž by jmenoval, kritizuje.

„Pan Klaus není ani první, ani poslední politik, který se snaží populisticky k tomuto tématu (uprchlické krize, pozn. red.) přivázat,“ řekl například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „To, co představil pan Václav Klaus, debatu nikam neposouvá. My nepotřebujeme petice, ale jasné kroky a jasné činy na úrovni celé Evropské unie,“ přisadil si i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Spekulace o tom, že si ale Klaus na uprchlické krizi dělá kampaň, díky níž by chtěl znovu usilovat o Hrad, však sám vytrvale popírá.

Doporučujeme
Další videa
Články odjinud