Uprchlíci se budou muset přizpůsobit: Děti, které zůstanou, musí mít očkování

Děti běženců budou muset mít stejné očkování jako všechny děti v Česku.
Autor: sou - 
12. 9. 2015
20:51

Každý uprchlík, který požádá v Česku o azyl, musí projít stejným očkovacím schématem, které platí i pro Čechy. Stejná pravidla pak budou platit i pro jejich děti. Pokud neprojdou očkováním proti na spalničkám, neštovicím, příušnicím a zarděnkám a také hexavakcínou, nebudou moci nejen do školky, ale ani do dalších dětských skupin.

Migranti prchající ze své vlasti často nemají žádné očkování. To samé platí i o jejich dětech. „U každého toho azylanta je důležité zjistit, odkud přichází, a zeptat se ho, proti čemu je očkovaný,“ uvedl pro Blesk.cz přednosta kliniky pracovní a cestovní medicíny FNKV docent Evžen Hrnčíř.

V některých zemích podle něj očkování vůbec neexistuje a v ostatních případech je nejspíš nepovinné. Vše se ale mění ve chvíli, kdy požádají o azyl. „Cizinci žádající o azyl na území České republiky, pokud průkazně nedoloží svůj očkovací status, musejí absolvovat očkování v souladu s platným očkovacím kalendářem ČR,“ uvedla pro Blesk.cz vedoucí tiskového odboru ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová, která má celou věc na starost.

Očkování platí i pro děti

To samé platí i pro jejich děti. I ty budou muset splňovat podmínky nastavené zákonem  o ochraně veřejného zdraví. Školní docházka je pro ně povinná. „Zařízení poskytující péči o dítě do 3 let věku v denním režimu nebo předškolní zařízení nebo poskytovatel služby péče o dítě v dětské skupině mohou přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním,“ vysvětluje Čechová.

Aby mohlo jít do školky nebo školy, musí být dítě očkováno v rozsahu nejméně jedné dávky očkovací látky proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Dále by pak mělo být i proočkováno hexavakcínou. V jejím případě jde o očkovací schéma minimálně 2+1 dávka. Tedy podle úplně těch stejných pravidel, jaká platí i pro české děti.

Očkovací kalendář ČR je nadprůměrný

Podle Hrnčíře jsme na tom v očkování lépe než některé rozvinutější státy v Evropě. „Myslím, že my jsme v tom docela důslední a přísní. Naše očkování je nadprůměrné,“ míní. Podle ministerstva je prý adekvátní pro vytváření podmínky pro ochranu veřejného zdraví.

„Kalendář odpovídá strategii očkování schválené Národní imunizační komisí v souladu s posledním vědeckými poznatky v oblasti vakcinologie,“ dodává Čechová. Pravidelná očkování v Česku ročně zachrání na 500 životů a zabrání až 150.000 infekčních onemocnění.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa