Zeman: Uprchlíci jsou jako tsunami, vlna se bude stupňovat

Autor: zst - 
31. 8. 2015
13:05

Prezident Miloš Zeman přirovnal příliv migrantů do Evropy k vlně tsunami. Podle něj se počet uprchlíků odcházejících z nestabilních zemí bude stupňovat. Hlava státu argumentovala pokračující krizí v některých afrických státech a také tzv. nasávacím efektem. Migranti, kteří se u nás usadí, budou podle něj zvát své příbuzné a známé.

„Podobáme se turistovi v Thajsku, který si chce vyfotit takovou malou vlnku. A je to to poslední, co udělá,“ řekl Zeman ve svém pondělním projevu před novináři na Pražském hradě. Prezident nabádal k opatrnosti před přílivem uprchlíků. Jinak prý dopadneme stejně jako turista, kterého smete vlna tsunami.

Zeman znovu zopakoval, že Evropská unie je podle něj nečinná a Česko by si mělo začít hlídat své hranice samo, třeba i za pomoci vojenské síly. „Kromě platonických výzev nevidím žádnou akci,“ okomentoval Zeman současnou situaci.

Prezident zároveň popřel, že by v české společnosti panovaly xenofobní nálady. Trefoval se tak do Výzvy vědců, kterou podepsalo už 3000 akademiků a 7000 dalších lidí. „Míří mimo terč, český národ není xenofobní,“ řekl Miloš Zeman.

Podle Zemana u nás totiž bez problémů žije půl milionu asimilovaných cizinců a navíc v politice neexistují žádné významné xenofobní strany. „Poslední byli Sládkovi republikáni, ale ti už vyhynuli,“ zakončil své úvahy český prezident.

Uzavření Schengenu?

„Schengenská smlouva umožňuje uzavřít hranice na maximálně 6 měsíců,“ řekl Zeman k návrhu ministra financí Andreje Babiše (ANO), který minulý týden právě po uzavření vnějších hranic volal. Podle Zemana to není nic proti Schengenské smlouvě.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa