Do Evropy připlulo už skoro čtvrt milionu uprchlíků, největší nápor zažívá Řecko

Cestu do Evropy nepřežilo nejméně 2300 běženců. (ilustrační foto)
Autor: ČTK, bru - 
14. 8. 2015
16:24

Do Evropy už letos po moři připlulo více než 237 000 migrantů, nejvíce jich skončilo v Řecku, zhruba 135 000. Během plavby přes Středozemní moře zároveň přišlo nejméně 2300 uprchlíků o život. Nová čísla dnes zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). K řeckému ostrovu Kos dnes odpoledne dorazil trajekt, kde by mělo najít dočasné útočiště až 2500 uprchlíků čekajících na vyřízení dokumentů. Migranty začne nabírat v sobotu.

K řeckému ostrovu Kos dnes odpoledne dorazil trajekt, kde by mělo najít dočasné útočiště až 2500 uprchlíků čekajících na vyřízení dokumentů. Migranty začne nabírat v sobotu. Nová čísla dnes zveřejnila Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

IOM s využitím oficiálních dat od vlád jednotlivých jihoevropských států došla k závěru, že počet uprchlíků, kteří se dostali do EU po moři, ještě během srpna překročí hranici čtvrt milionu. Loni bylo za celý rok takových uprchlíků 219 000.

Řecká vláda zatím registruje 134 988 lidí, kteří připluli z Turecka. Do Itálie se ze severní Afriky dostalo do konce července 93 540 lidí. Další migranti skončili ve Španělsku a na Maltě.

Nejkritičtější situace je právě v Řecku, kam nyní hromadně směřují zejména uprchlíci ze Sýrie. V červenci se u tamních úřadů registrovalo téměř 50 000 migrantů, loni ve stejném období jich přitom bylo skoro desetkrát méně – zhruba 6000. Velký tlak zažívají ostrovy v Egejském moři, jako jsou Kos, Samos, Lesbos či Chios, které leží nedaleko Turecka, odkud lodě na cestu do Evropy vyplouvají.

Ostrov Kos je závislý na turistickém ruchu a péči o běžence v poslední době nezvládá. Během července k jeho břehům připlulo přes 7000 lidí. Každý den pak přibývá dalších několik set migrantů. Řecká vláda proto rozhodla o vyslání trajektu Eleftherios Venizelos, který by měl zoufalou situaci alespoň částečně zlepšit. U břehů Kosu bude kotvit nejméně dva týdny a jako zařízení pro uprchlíky má nahradit místní stadion, kde panují nevyhovující hygienické podmínky.

Evropská komise znovu zdůraznila, že kontinent čelí nejhorší uprchlické krizi od druhé světové války, a vyzvala k větší solidaritě s těmi zeměmi EU, které se potýkají s největším přílivem běženců. „Na problémy způsobené migrací neexistuje jednoduchá ani jediná odpověď. Žádný členský stát je nemůže vyřešit sám,“ řekl dnes eurokomisař pro migraci, vnitřní záležitosti a občanství Dimitris Avramopulos. Podle něj je EK připravena zvýšit finanční pomoc pro země, kde je migrantů nejvíce. Zapotřebí je prý ale také solidarita a součinnost jednotlivých vlád a organizací.

Avramopulos poukázal rovněž na to, že kvůli uprchlíkům mají velké potíže i vnitrozemské státy, jako jsou Maďarsko či Rakousko. Do Maďarska letos dorazilo už přes 100 000 uprchlíků, jen během července jich bylo 35 000. Budapešť proto ve čtvrtek požádala komisi o mimořádnou finanční pomoc ve výši osmi milionů eur (216 milionů Kč).

Většina běženců přichází do Maďarska přes Srbsko. Srbský ministr vnitra Nebojša Stefanović dnes uvedl, že na území této balkánské země se denně dostane až 2000 migrantů, většina ale cestuje dál.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa