Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

97 % hlasovalo v referendu proti přijetí uprchlíků. Lidé v Gabčíkovu běžence nechtěji

Uprchlíci v rakouském Traiskirchenu
Uprchlíci v rakouském Traiskirchenu  (Autor: Reuters)
Autor: ČTK - 
2. srpna 2015
22:38

Obyvatelé Gabčíkova na jihu Slovenska v dnešním referendu hlasovali proti dočasnému přijetí pěti set uprchlíků pobývajících nyní v Rakousku. Nesouhlas s tím vyjádřilo téměř 97 % hlasujících, ale možná jim to nebude nic platné, protože slovenské ministerstvo vnitra upozornilo, že výsledkem referenda se řídit nemusí.

Na 4300 voličů Gabčíkova mělo příležitost odpovědět na otázku znějící „Jste proti zřízení dočasného utečeneckého tábora pro migranty v účelovém zařízení Slovenské technické univerzity?“ Hlasovat jich podle předsedy referendové komise Teodora Bodoa v klidné atmosféře a bez incidentů nakonec přišlo 2603, tedy přes 58 procent. Jen 102 z nich prý odpovědělo kladně.

Ministerstvo vnitra dalo předem na vědomí, že do příprav ani průběhu lidového hlasování nebude zasahovat. Michaela Paulenová z tiskového odboru vysvětlila, že podle zákona patří organizace referenda do výkonu samosprávy obce. „Znamená to, že pro obec je místní referendum právně relevantní. Ministerstvo vnitra jako orgán státu ale není výsledky referenda vázáno a zákon mu neukládá na jejich základě konat,“ dodala.

Slovensko se zavázalo poskytnout ubytovací kapacity pro 500 lidí, kteří žádají o azyl v Rakousku a pobývají v přeplněném táboře Traiskirchen. Memorandum o jejich dočasném ubytování podepsali ministři vnitra obou zemí 21. července ve Vídni. „V tuto chvíli je v azylovém zařízení v Gabčíkovu všechno připravené na příchod uprchlíků z Rakouska, včetně pokojů, postelí i zaměstnanců,“ informovala Paulenová.

Přesný termín příchodu prvních 250 dočasných azylantů z Rakouska podle ní není ještě známý. Referendum bylo uspořádáno poté, co podle starosty obce téměř 3150 lidí podepsalo petici, v níž protestují proti dočasnému ubytování běženců. Ministerstvo vnitra v souvislosti se situací v Gabčíkovu uvedlo, že nerozumí panice, která tu vzniká. Připomnělo, že v obci je jedno z azylových zařízení již od roku 1994 a za toto období tu byly ubytovány tisíce cizinců, prý bez jakýchkoli problémů.

„Lidé chtějí žít v klidu a v bezpečí (...) Na obec s 5000 obyvateli je několik stovek utečenců už moc,“ řekl Sme.sk starosta Iván Fenes. Místní obyvatelé mají podle něj své bohaté zkušenosti z minulosti, než před šesti lety utečenecký tábor uzavřeli. Podle předsedy petičního výboru proti utečeneckému táboru Zoltána Jakuse je hlavní problém v tom, že objekt, který dříve sloužil jako ubytovna, není ohrazený.

Ministerstvo podle Hospodárských novin informovalo, že v době, kdy budou v Gabčíkovu dočasní „rakouští“ azylanti, bude posílena ostraha objektu. Financovat to bude rakouská strana, s níž je dohodnuto, že pokud migranti poruší zákony, ihned se vrátí do tábora v Rakousku. „Nepředpokládáme, že budou dělat problémy. Jakékoli porušení zákona by jim zásadně zkomplikovalo přístup k udělení azylu,“ řekla Paulenová. Další petiční akce proti zřízení utečeneckého tábora se podle listu Pravda odehrává v obci Ladce u Ilavy, kam by měli přijít uprchlíci ze Sýrie. Není vyloučeno, že i tam bude místní referendum.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi