Jste uprchlík? Před Islámským státem? Pomůžeme vám, tvrdí lidovci

Autor: kal,ČTK - 
7. 7. 2015
13:45

Lidovci podpoří přijetí uprchlíků, kteří utíkají před takzvaným Islámským státem. Pomoci jim chtějí ve spolupráci s církvemi a neziskovými organizacemi. Řekl to vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v souvislosti s výzvou České biskupské konference.

Česká biskupská konference v sobotu nabídla vládě pomoc s migranty, kteří jsou v ohrožení života. Katoličtí biskupové vyzvali farnosti, aby přijaly křesťanské běžence.

Česko by se podle Bělobrádka mělo zaměřit na uprchlíky z oblastí ohrožených takzvaným Islámským státem. Ti neutíkají kvůli své ekonomické situaci, ale kvůli násilí, poznamenal šéf lidovců. Jedná se podle něj o lidi, kteří jsou zásadními nepřáteli islámských radikálů a nehrozí tak jejich vlastní radikalizace. Jejich přijetí proto považuje za jedno z řešení, jak pomoci, neudělat si problémy do budoucna a zároveň být solidární.

O potopené loďce a stovkách běženců

„Na svou loďku můžeme přijmout jenom tolik trosečníků, aby se loďka nepotopila s námi,“ řekl Bělobrádek. Zároveň připomněl demografické potíže, které Česku kvůli nízké porodnosti do budoucna hrozí. Nevadilo by mu proto, kdyby se tito uprchlíci po skončení násilí v jejich domovině rozhodli v České republice zůstat.

O přijmutí uprchlíků bude ve středu jednat vláda. Bělobrádek očekává, že se bude jednat řádově o stovky běženců. Stejný počet v neděli zmínil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), jehož ministerstvo zpracovává pro vládu návrh.

Ukrajince chce Bělobrádek vítat s otevřenou náručí

Vrcholní zástupci členských států unie se dohodli na dobrovolném přemístění celkem 40 tisíc uprchlíků z Itálie a Řecka za dva roky. Povinné kvóty navrhované Evropskou komisí odmítli. Řešení se ale bude týkat celkem 60 tisíc lidí.

Unijní státy přijmou i 20 tisíc osob s nárokem na mezinárodní ochranu, které se nyní nacházejí mimo evropské území. Pokud by platily kvóty, na Česko by připadlo 1328 a 525 lidí během dvou let.

Česko by podle Bělobrádka mělo být také připraveno na případnou imigrační vlnu z Ukrajiny, u které by se Česká republika, na rozdíl od běženců z Asie či Afriky, mohla stát cílovou zemí. „Měli bychom je přijmout s otevřenou náručí,“ řekl s tím, že má Česko mnoho zkušeností s Ukrajinci jako s pracovitými a slušnými lidmi.

Doporučujeme
salto ( 8. července 2015 08:58 )

Ale to je skvělá myšlenka. Teď jenom zjistit kolik je lidovců a rozpočítat kolik si jich každý lidovec vezme domů a bude se o ně starat

kobyla1 ( 8. července 2015 07:11 )

Tento debil by měl dostat už konečně pořádně přes tu svoji fláternickou tlamu, aby si uvědomil, kdo ho volil a pro koho má pracovat - zmetkové z EU to nejsou

1912 ( 7. července 2015 19:07 )

Taky jezdí pro rady do té zločinecké USA a do Bruselu !! Vezmi si ty muslimské válečníky k sobě ty zrádče !!!Další magor ve vládě lidi pojdme to vyházet z parlametu !!!

krakonos500 ( 7. července 2015 17:53 )

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Plukovnik-Skacel-ucastnik-armadnich-misi-Jsou-to-vetr elci-zadni-uprchlici-Je-to-invaze-kterou-nekdo-ridi-aby-nas-znicil-Nedojima-me-ze-se-utopili-379943 Uprchlíci? „Ne. Jsou to někým řízení vetřelci!“

jarypadlo ( 7. července 2015 15:30 )

Cyp je to a už vidím jak fláterníci vaří guláše a kosheer jídla pro všechny imigranty a zároveň udělí rozhřešení,vykoná mši svatou a oni budu v kostelech tiše poslouchat a nakonec se i vyzpovídají Holobrad opět zaperlil,asi z horka

Zobrazit celou diskusi
Další videa