Ze Sýrie za dva dny utekly tři tisíce lidí: Zamíří z Turecka do Evropy?

Autor: ČTK,dce - 
5. 6. 2015
05:01

Více než 3300 lidí uteklo od středy do Turecka před tuhými boji, které na severu Sýrie svádějí síly radikální organizace Islámský stát s kurdskými bojovníky. Z přímořských zemí uprchlíci rychle putují dále do Evropy.

Nejmenovaný turecký představitel uvedl, že během méně než dvou dnů se z této oblasti uchýlilo do Turecka 3337 syrských Arabů. K útěku je přiměly líté boje a také intenzivní bombardování cílů IS letadly koalice vedené Spojenými státy. 

V Evropě se zatím uprchlíci shromažďují například v severní Itálii. Zde čekají na vlaky dál – zejména do Německa. Jenže mnoho jich zadrží policisté. Důkladně se zaměřují na cestující s tmavou pletí, zvlášť takové, kteří jsou nervózní.

Na nádražích tak uprchlíci často zůstávají několik dní – jenže z jihu přijeli jen v letním oblečení a v Alpách jsou teď bez pořádných svršků. Pomáhají jim ale i místní – někteří obzvláště hodní je u sebe i ubytují. Ženy a děti nechávají zadarmo jednu noc přespat i místní hotely a ubytovny.

Turecko uvádí, že již přijalo asi 1,8 milionu lidí, kteří uprchli před krveprolitím v Sýrii. Oficiálně nechává těmto utečencům otevřené hranice po celou dobu občanské války, která v sousední zemi trvá už čtyři roky. V posledních měsících ale turecké úřady hraniční přechody z bezpečnostních důvodů částečně uzavřely. To vyvolalo obavy humanitárních pracovníků, že se tak zablokuje úniková cesta lidem prchajícím před smrtí.

Podle jednoho z těchto pracovníků je nyní Ankara obzvláště opatrná. „Nechtějí nový příval uprchlíků před volbami,“ vysvětlil. Parlamentní volby se v Turecku konají tuto neděli.

Doporučujeme
ladik2015 ( 5. června 2015 16:15 )

On nechrápe jen je v úsporným režimu aby dýl vydržel, probouzí se jen když potřebuje papat nebo něco říct i když mu stejně nikdo nerozumí

listure ( 5. června 2015 13:20 )

Do Německa jim nebraňte, měli dělat, že je nevidí...

joudajoudovy ( 5. června 2015 13:13 )

pro trhnisinadledvinkou - j.a.r. jiz znicili a proto tahnou na evropu.

joudajoudovy ( 5. června 2015 13:07 )

...alespon odkaz..... http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/371507-usa-uvazuji-o-rozmisteni-raket-v-evrop e-r usko-pry-porusuje-jadernou-dohodu.html

bac-bum-bac ( 5. června 2015 12:12 )

co to blábolíš, snad umíš číst, tak víš že chtějí hlavně do Německa a Británie i oni na ten náš bordel kašlou- nevím proč jsou tu takové tanečky

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa