V Česku vymírají doktoři. Lékařské fakulty lanaří mladé, vláda jim přidala 135 milionů

4. 9. 2018
12:20

Lékařské fakulty dostanou 135 milionů korun na navýšení platů už od tohoto akademického roku. Přidají hlavně učitelům prvních tří ročníků, řekl v úterý předseda Asociace děkanů lékařských fakult a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Aleksi Šedo. V současné době studuje na sedmi lékařských fakultách v Česku asi 21 000 lidí, absolventů je kolem 2 000 každý rok. Vláda v úterý schválila finance na navýšení počtu studentů o 15 procent, za 11 let na něj vydá 6,8 miliardy korun.

"Poměrná část prostředků určených k navýšení rozpočtů lékařských fakult bude ve zbytkových měsících tohoto roku využita především na financování růstu platů lékařů-pedagogů, jejichž platové ohodnocení je proti jejich kolegům ze zdravotnických zařízení daleko nižší," řekl Šedo.

Lékařská fakulta Univerzity Karlovy se tak podle něj bude moci lépe připravit na plánované zvýšení počtu studentů. "Program podpory lékařských fakult bude v dalších letech pokrývat poměrně další ročníky studia, tak, jak bude odpovídat nárůstu počtu studentů," dodal. V současné době lékařské fakulty přijímají asi každého desátého až patnáctého zájemce.

Podle Asociace děkanů lékařských fakult si lékaři-učitelé ve stejném věku a při stejném vzdělání přijdou asi na polovinu proti kolegům v nemocnicích. Nastupujícím učitelům mohou fakulty nabídnout tarifní plat kolem 23 000 až 27 000 korun hrubého. Plat se zvyšuje po dosažení titulu docenta, což trvá obvykle deset až 15 let. Stoupne na přibližně 45 000 korun, u profesorů na 50 000 až 60 000 korun.

Někdy ale fakulty na plné úvazky nemají, takže nabízejí částečné úvazky. Lékaři z klinické praxe proto často kombinují výuku s úvazkem v nemocnici. U teoretických oborů to ale není vždy možné. Nejvíc chybí učitelé anatomie, často jsou v důchodovém věku. Ve výuce je nahrazují absolventi přírodovědných oborů.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
govana ( 5. září 2018 09:48 )

Stále neslyším od politiků diskuzi proč když je u nás studium zdarma nemusí po promoci ač doktoři či učitelé odpracovat nějakou dobu v ČR nebo-li když chtějí hned do ciziny část školného zaplatit.Jsou to miliony z našich daní kdy školy zadarmo učí a on student pak začně pracovat v cizině kde by si to studium musel celé zaplatit.Nejsem komunista ale v době totality bylo plánované školství a dle toho se otevítají obory atd a dostudovaný student musel odpracovat pár let v oboru které studoval.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa