Ježíš znásilňující muslimku dohnal Duku k žalobě: „Divadlo zasáhlo do mého vyznání“

Autor: ČTK, nkov - 
12. 7. 2018
09:05

Kardinál Dominik Duka podal žalobu kvůli kontroverzním divadelním inscenacím Naše násilí a vaše násilí a Prokletí chorvatského režiséra Olivera Frljiče, které v květnu uvedl festival Divadelní svět Brno 2018. Uvedly to čtvrteční Lidové noviny (LN).

V jedné ze scén herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku, což vyvolalo protesty přímo v průběhu divadelního představení. V druhé hře je například vyobrazená socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem. Podle hlavy české katolické církve se obě hry hrubě dotkly jeho práv zaručených Listinou základních práv a svobod.

Duka zmiňuje útok na nezadatelnost práv, na svobodu náboženského vyznání či na právo na důstojnost a čest. Jakožto primas český má za to, že hanlivé zobrazení Krista dopadá i na něj, proto se obrací na soud, napsal deník.

„Rozhodl jsem se podat žalobu jako fyzická osoba. Jsem sice i statutární orgán České biskupské konference a reprezentuji katolickou církev navenek v České republice, ale předně miluji Krista jako člověk. Postup divadla silně zasáhl do mého vyznání, a proto se obracím na soud, aby rozhodl, co je ještě umění a co již je jen úmyslné poškozování jiné osoby a mých práv,“ sdělil LN kardinál.

Dukova žaloba míří na Centrum experimentálního divadla, jež spravuje mimo jiné Divadlo Husa na provázku, které hry uvedlo. Podání přijal Městský soud v Brně.

Žaloby z obou stran

Kvůli uvedení kontroverzní hry Naše násilí a vaše násilí, které provokativní formou poukazuje na vztah Západu k blízkovýchodním zemím, podali lidé už několik trestních oznámení. Podle oznamovatelů šlo například o podněcování k nenávisti či šíření pornografie.

Představení na desítky minut přerušili pravicoví radikálové z hnutí Slušní lidé, herci ho ale dohráli. Kvůli jednání radikálů podala trestní oznámení například senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerové (za SZ). Existuje podle ní podezření, že jejich jednání naplnilo skutkovou podstatu výtržnictví.

Video Policie vykázala z představení členy hnutí Slušní lidé. - Hynek Zdeněk, blesk.cz
1080p 720p 360p

Doporučujeme
zralok70 ( 13. července 2018 07:31 )

to nebylo umelecke divadlo ale zvracenost tech ubozaku co si to vyklepavali pred divaky!

santixkauz ( 12. července 2018 12:25 )

celoživotně vylhaní pedofilní parařitní kakkatolíci a zloději to bude dobrá prča, jak budou dementi dokazovat tu svou pedofilní zlodějskou parařitní víru to by pak každý mohl mít své náboženství, které by mu dovolovalo přežírat se, krást, vraždit, lhát, znásilňovat a parařitit na lidech a domácích mazlíčcích stejně jak to praktikovali a praktikují prdofilní zločiněcké zrůdy kakatolické a tlustoprdlý Debilduka

kozmix ( 12. července 2018 11:17 )

Homosexuálně pedofilně orientovaná církev a zvratky podsvinčete Duky zasahují zase do vyznání 95% nevěřících občanů v ČR.

adalberta ( 12. července 2018 11:04 )

Banda exhibicionistů se chtěla předvádět nahá a provokovat. Nejspíš je pozval úchylný ředitel divadla, nevím proč by tohle mělo být uváděno jako umění, je to jen k zblití a vypráskání "umělců" z ČR. Nebo chtěli sluníčkáři a úchyláci ukázat naši netoleranci? Co budou předvádět příště? Jak syn znásilňuje matku, otec dceru, apod.? Také bych se pod žalobu podepsala.

kukuku ( 12. července 2018 10:54 )

Pozastavit se nad pohlavním zneužíváním ministrantů - to je židobolševická propaganda ? Ale ono to vlastně prozíravě nebylo dáno do desatera "neo***š ministranta svého", takže je vlastně všechno OK.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa